Bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osman Mehmedagić tvrdio je da su „sve optužbe kojima je Ministarstvo finansija i trezora SAD obrazložilo odluku da ga uvrste na listu sankcija neistinite i nemaju apsolutno nikakvo uporište.
Šta je tvrdio
Pozvao je u još u martu, kada je završio na crnoj listi SAD, Ministarstvo finansija ili druge institucije SAD da, ukoliko imaju bilo kakav dokaz koji potvrđuje iznesene optužbe i dovode u pitanje zakonitost njegovih postupaka, o tome obavijeste pravosudne institucije Bosne i Hercegovine.
- Vrlo rado ću se odazvati pozivu pravosudnih institucija, potpuno siguran da ništa nezakonito nikada nisam uradio. Optužbe iznesene na moj račun su me zaista iznenadile, prije svega zbog višegodišnje uspješne saradnje s institucijama SAD - tvrdio je zabrinuti Osmica u martu ove godine.
No, pola godine kasnije, Vašington ga je dodatno spustio na zemlju. Da su dokazi SAD ozbiljni potvrdila je i jučerašnja nova odluka State Departmenta kojom je Osmici zabranjen ulazak u SAD.
Lista je proširena i na njegovu suprugu Amelu Šehović - Mehmedagić.
Time je Osmica dobio jasnu poruku iz Vašingtona šta o njemu i njegovim postupcima i radu na čelu OSA-e, koju je bio privatizirao, misle SAD.
- Mehmedagić je sarađivao s kriminalnim mrežama i zloupotrebljavao javni položaj da bi se obogatio. U okviru ove akcije sankcionisana je i njegova supruga Amela Mehmedagić Šehović. Ranije je Ministarstvo trezora sankcionisalo Mehmedagića na osnovu E.O. 14033 za saučesništvo u korupciji u vezi sa zapadnim Balkanom, direktnu ili indirektnu uključenost u korupciju, uključujući korupciju od, u ime ili na drugi način povezanu s vladom na zapadnom Balkanu, ili sadašnjeg ili bivšeg vladinog službenika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je pronevjera javne imovine, eksproprijacija privatne imovine za ličnu dobit ili političke svrhe, ili podmićivanje - naglašeno je iz State Deparmenta.
Jasni dokazi
No, prema informacijama "Avaza", ovo je samo početak. Nervoza se uvukla među pojedince u pravosuđu s kojima je Osmica godinama sarađivao i muljao.
Crna lista bit će vrlo brzo proširena. Uskoro će se naći vrlo zanimljiva imena. Dokazi koje imaju SAD i Ambasada SAD u BiH su itekako ozbiljni.
Kada je riječ o informaciji Američkog ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) ministarstva za trezor SAD, marta, i tu je jasno navedeno šta je i kako radio Osmica.
U obrazloženju se navodi da je, u svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Osman Mehmedagić Osmica zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.
Koristio "BH Telecom"
Mehmedagić je koristio „BH Telecom“ za prikupljanje mobilnih podataka o bh. političarima koji nisu povezani sa SDA. Mehmedagić je, također, dao upute jednoj osobi da prati vladinog zvaničnika povezanog s opozicijskom strankom entiteta Republika Srpska (RS), navodi se u obrazloženju.
Usto, Mehmedagić je, naveo je OFAC, iskoristio svoj položaj, prijetnje i veze kako bi pridobio kandidate iz osmorke, grupe bošnjačkih i građanskih stranaka iz BiH, da podrže SDA.