INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE

Napredak u zapošljavanju osoba s invaliditetom u sektoru kibernetičke sigurnosti u BiH

Kroz osposobljavanje i podršku osoba s invaliditetom u području stručnosti za kibernetičku sigurnost te pružanjem podrške za 20 poslodavaca

Napredak u zapošljavanju osoba s invaliditetom. Platforma X

FENA

prije 4 dana

Globalni nedostatak stručnjaka za kibernetičku sigurnost dosegao je kritične nivoe, s gotovo milion nepopunjenih radnih mjesta diljem Evrope i procijenjenih četiri miliona na svjetskom nivou. Kako bi odgovorili na taj hitni izazov i promicali inkluzivno zapošljavanje u Bosni i Hercegovini, Ministarstvo vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Češke Republike pokrenuli su inicijativu "Cybersecurity without Barriers".

Pionirski projekt

Taj pionirski projekt, koji provode vodeće organizacije u Bosni i Hercegovini "People in Need" i "Nešto više", ima za cilj osnažiti osobe s invaliditetom pružajući im vještine potrebne za uspjeh u sektoru kibernetičke sigurnosti.

Kroz osposobljavanje i podršku osoba s invaliditetom u području stručnosti za kibernetičku sigurnost te pružanjem podrške za 20 poslodavaca u prilagođavanju mjera za prevladavanje barijera koje ograničavaju zapošljivost osoba s invaliditetom, inicijativa nastoji ne samo osigurati značajne mogućnosti zapošljavanja, već i doprinijeti smanjenju nedostatka stručnjaka za kibernetičku sigurnost u zemlji.

- Lideri trebaju hitno pristupiti strateškom, zakonodavnom i regulatornom pristupu kibernetičkoj sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Na taj će način poboljšati sigurnost i omogućiti otvaranje brojnih radnih mjesta u IT sektoru. Ovaj projekt osigurat će obuku za neiskorišteni talent koji je sposoban i spreman pridružiti se radnoj snazi 21. stoljeća i podržati povećanu kibernetičku otpornost za građane Bosne i Hercegovine - izjavio je Michael Murphy, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

Područje kibernetičke sigurnosti nudi jedinstvenu priliku za osobe s invaliditetom koje se često susreću s preprekama u zapošljavanju. Zbog mogućnosti rada na daljinu i velike potražnje za kvalificiranim stručnjacima, sektor je posebno pogodan za korištenje neiskorištenog potencijala ove talentirane grupe.

Zapošljavanje 

- Pri zapošljavanju osoba sa invaliditetom se treba fokusirati na njihove vještine i potencijale, a ne na ograničenja. Značajnu ulogu u uklanjanju ovih prepreka imaju prije svega poslodavci - izjavila je Jana K. Lolić Šindelková, ambasadorica Češke Republike u Bosni i Hercegovini.

Projekt "Cybersecurity without Barriers" predstavlja značajan korak prema rješavanju nedostatka stručnjaka za kibernetičku sigurnost i izazova zapošljavanja s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom. Kroz suradnju s poslodavcima, institucijama i ključnim dionicima, projekt ima za cilj stvoriti održive puteve za inkluziju i profesionalni razvoj u kibernetičkoj sigurnosti u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz "People in Need". 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.