Šesti po redu Bioetički simpozijum s međunarodnim učešćem, pod nazivom “Bioetika i dijete” održan je od 8. do 10. novembra 2024. godine.
Simpozijum je organiziran od Bioetičkog društva u BiH koje egzistira od 2006., a ove godine ponovo je, nakon duže vremenske pauze, pokrenut rad društva s tematskim promišljanjem i dijalogom o brojnim bioetičkim pitanjima razvoja djeteta u savremenom bosanskohercegovačkom društvu.
Svečano otvaranje Simpozijuma održano je 8. novembra u Hotelu “Holiday” Sarajevo. Na otvaranju prisutnima su se obratili prim. dr. Fahrudin Braco Kulenović, dugogodišnji aktivni član Bioetičkog društva u BiH, Fra Mirko Majdančić u ime prof. dr. fra Velimira Valjana, jednog od prvih osnivača društva, dr. Evin Koreman (Erwin Cooreman), šef Regionalnog ureda SZO /WHO u BiH i prof. dr. Amer Ovčina u svojstvu novoizabranog predsjednika Bioetičkog društva u BiH.
Svečano otvaranje Simpozijuma, uljepšano je prigodnim kulturno-umjetničkim programom u kome su nastupili Ritter ethno ansambl Hrvatskog kulturnog društva Napredak iz Viteza, te samostalni izvođač Hamza Bajraktarević, fra Mirko Majdančić, Gordana Erkić i Asja Ovčina.
Na simpozijumu se okupilo 26 predavača koji potiču iz naučno-obrazovnih, kulturnih i zdravstvenih djelatnosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, tematizirajući probleme razvoja djeteta iz oblasti medicine, zdravstva, teologije, filozofije, sociologije, kriminalistike, biotehnologije i drugih nauka. Gosti skupa, članovi udruženja, pozvani radnici u javnom zdravstvu, u ministarstvima odgovornim za obrazovanje, novinari i studenti, njih više od 50 imali su priliku učestvovati u debatama i diskusijama o brojnim aspektima razvoja djeteta.
U skupu je razgovarano o značaju odgovornosti za djeci, jačanju uloge majčinstva, pravima djece, značaju zdravstvenog prosvjećivanja porodica, romskoj djeci, sistemskom rješavanju osoba sa intelektualnim poteškoćama, muzici i utjecaju muzike na razvoj i zdravlje djece, ulozi medicinskih sestara u podršci porodici i zajednici, bioetičkim dilemama u prenatalnoj dobi, sigurnosti djece, značaju vakcinacije, bioetičkim dilemama u vezi sa reanimacijom prematurusa, palijativnog zbrinjavanja djece, te bioetičkim dilemama u dječijoj neurologiji.
Ovaj događaj je bio posebno značajan za razvoj nauke, razvoj novih stratetegija za jačanje zdravlja djece i porodice, kao i za poticaj na partnerstvo i aktivnu participaciju cjelokupnog društva i društvene zajednice.
Skupu je prisustvovalo 150 učesnika.