"AVAZ" NA LICU MJESTA

Održana ceremonija primopredaje deminiranog dijela bivšeg vojnog aerodroma "Željava" kod Bihaća

Također navodi da je USK s najvećim procentom sumnjivo opasne površine prve kategorije

Izvršena primopredaja - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+5
S. S.

prije 11 sati 36 minuta

U prisustvu zvaničnika Oružanih snaga BiH, BH MAC-a, Vlade USK i Grada Bihaća održana je ceremonija primopredaje, od mina očišćenog područja nekadašnjeg vojnog aerodroma Željava, dijela koji se nalazi na teritoriji BiH odnosno grada Bihaća. Deminiranje ovog dijela aerodroma počelo je, prije skoro dvije godine, na inicijativu Aero kluba „Željava“ s ciljem uspostavljanja letjelišta.

- Radi se o skoro 2,2 miliona metara kvadratnih teritorije rubnog dijela Bihaća, a zahtjevan posao deminiranja obavio je deminerski bataljon Oružanih snaga. Pronađeno je 146 minsko-eksplozivnih sredstava, od toga 46 mina. Među njima šest mina proma tzv. mina ubica - rekao je Hamdija Subašić, komandir deminerskog tima i vođa radilišta.

- Grad Bihać je opredijeljen da se razvija u svakom smislu, s posebnim fokusom na turizam. Imati deminiranu Željavu, koja zbog svoje prošlosti i historije, još uvijek zaokuplja pažnju svjetske javnosti, mnogo znači za grad Bihać. Iskrena zahvalnost svakom članu deminerskog tima, Oružanim snagama, Vladi USK i BH MAC-u uime Gradske uprave i građana našeg grada - kazao je Izet Imširović, šef Odsjeka zaštite pri Civilnoj zaštiti Bihać koji je ovom događaju prisustvovao uime gradonačelnika Bihaća.

Inicijatori deminiranja ovog dijela grada bili su članovi Aero kluba „Željava“. Putem Gradske uprave projekt je apliciran prema višim organima vlasti.

- Da bismo dobili dozvolu za razvoj ovog područja u svrhu provođenja sportskih aktivnosti i uspostavljanja letjelišta, područje je moralo biti deminirano u dubini od 100 metara. Sada, kada je sve završeno, slijedi kontrola i dobijanje certifikata nakon čega preuzimamo ovo područje. Čista Željava će donijeti brojne benefite Bihaću, u prvom redu privredi, turizmu i sportu - rekao je u svome obraćanju Mirsad Fazlić, član UO AK „Željava“.

Iako je sve manje novca na raspolaganju za deminiranje, u BH MAC-u kažu da nastavljaju svoj rad sve dok i posljednja mina ne bude pronađena, a naša država očišćena. Prema riječima Adnana Bajrektarevića, šefa Terenskog ureda BH MAC-a Bihać, pod minama je ostalo 4% ukupne površine Bihaća odnosno 39 kvadratnih kilometara, a nivou USK 85 kilometara kvadratnih. Ovih dana su završena tri pojedinačna projekta deminiranja, a trenutno se radi na području NP Una.

Također navodi da je USK s najvećim procentom sumnjivo opasne površine prve kategorije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.