SVEČANA AKADEMIJA

KCUS u Narodnom pozorištu obilježio 130. godišnjicu

Ova dostignuća su rezultat predanog rada svih uposlenika koji marljivo rade 24 sata dnevno, 365 dana u godini, kazala je Maksić

Obilježavanje u Narodnom pozorištu - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+11
S. S.

12.12.2024

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) ove godine obilježio je 130. godišnjicu od svog osnivanja. Tim povodom sinoć je u Narodnom pozorištu u Sarajevu održana svečana Akademija na kojoj su prisustvovale brojne zvanice.

Prof. dr. Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice u svom obraćanju istakla je kako od osnivanja Zemaljske bolnice 1894. godine, na čijim temeljima je građena danas najveća i najstarija zdravstvena ustanova, pređen dug i nimalo lahak put.

- Ovo je prilika da se prisjetimo bogate tradicije, izrazimo zahvalnost i pogledamo u budućnost s optimizmom. Ovaj jubilej, 130 godina postojanja KCUS dugujemo svima koji su nesebično ulagali svoje znanje, iskustvo ali i ljubav prema medicini. Mnogi od njih u vremenu agresije položili su svoje živote spašavajući druge i to im nikada nesmijemo zaboraviti. Od nastanka Zemaljske bolnice KCUS se postepeno razvijao, prateći najnovija dešavanja u oblasti zdravstva iz različitih istorijskih perioda i odolijevajući svim iskušenjima sa kojima se na svom putu razvoja suočavao. Svjedoci da su se u danas najvećoj i najstarijoj zdravstvenoj ustanovi u BiH od davnina primjenjivani savremeni metodi liječenja su i veliki broj zapisa tadašnjih ljekara, na različitim jezicima, koje i danas pažljivo čuvamo u našoj Biblioteci - rekla je prof. dr. Maksić.

Etički principi

Istakla je da će KCUS nastaviti i dalje predano raditi njegujući temeljne vrijednosti, vođeni etičkim i stručnim principima.

- Dok slavimo ovu značajnu godišnjicu, svjesni smo izazova koji nas čekaju. Tehnološki napredak, nova medicinska dostignuća i potrebe društva zahtijevaju da uvijek budemo korak ispred. Nastavićemo ulagati u obrazovanje, istraživanje i razvoj novih medicinskih tehnologija, kako bismo održali i unaprijedili standarde zdravstvene njege. Pristižu nove, mlade generacije, koje će nastaviti dalje, putem, koji je već davno započet, a vodi u nova saznanja i nove, neslućene mogućnosti liječenja oboljelih. Svi oni koji su na putu znanosti, svojim posvećenim radom ostaju neizbrisivi u sjećanju svojih pacijenata kojima su pomagali i pomažu - poručila je prof. dr. Maksić.

Prisutnim zvanicama obratili su se prof. dr. Lidija Lincender – Cvijetić, potpredsjednica Akademije nauka i umjetnosti (ANU), mr. med. sci. dr. Enis Hasanović, ministar zdravstva u Kantonu Sarajevo, prof. dr. Amina Valjevac, dekanesa Medicinskog fakulteta, prim. dr. Sanko Pandur, v.d. direktor discipline za nauku i nastavu KCUS-a i prof. dr. Nermir Granov, direktor hirurških disciplina KCUS-a.

Na svečanoj ceremoniji navedeno je da KCUS ima 3350 zaposlenih, što je mnogo manje od optimalnog tako da je jedan od strateških ciljeva prijem kadrova. Tokom 2024. godine objavljeno je 494 javna oglasa, kako za medicinske tako i za nemedicinske kadrove. Mnogi od njih su već na svojim radnim mjestima. I pored značajnog nedostatka kadrova uvedene su brojne, nove procedure, revitaliziran je transplantacijski program, ostvarena saradnja sa brojnim centrima u regiji i šire, uspostavljena trajna edukacija sestara, nastava za specijalizante, specijalizanti su vraćeni u dežure, primljeno je 35 pripravnika, doktora medicine. Ono na šta je KCUS posebno ponosan je to što je postao dio mreže vrhunskih onkoloških institucija i uveo BiH u prestižan program EU.

- Ova dostignuća su rezultat predanog rada svih uposlenika koji marljivo rade 24 sata dnevno, 365 dana u godini. Zahvalnost dugujemo svima, tako da smo imali težak zadatak kome dodijeliti zahvalnice za 2024. Odlučili smo da to budu institucije koje su dale doprinos transplantacijskoj medicini i modernom onkološkom tretmanu - poručila je prof. dr. Maksić.

Uručene zahvalnice

Prof.dr. Hajrija Maksić uručila je zahvalnice: prof.dr. Semiru Bešliji (Klinika za onkologiju), prof.dr Mirsadu Selimoviću (Klinika za urologiju i transplantaciju), prof. dr. Nermiru Granovu (Hirurška disciplina), prof. dr. Sabini Prevljak (Dijagnostiča disciplina), Senadi Džebo, v.d. glavne sestre KCUS-a (sestrinstvo) i prim. dr.sci.med. Sanki Panduru (Disciplina za nauku i nastavu) te Amiru Mavrakoviću dipl.ecc. (Stručna nemedicinska disciplina). Zahvalnice su uručene Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo i Ministarstvu zdravstva Federacije BiH za pokroviteljstvo i podršku razvoju KCUS-a.

Na kraju, prof. dr. Maksić zahvalila se zvanicama koji su svojim prisustvom uveličali svečanu Akademiju, i svim prethodnim, sadašnjim i budućim generacijama i čestitala 130-u godišnjicu osnivanja Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.