Ukupan obim razmjene metalske i elektroindustrije BiH u prošloj godini iznosio je gotovo 10 milijardi KM, pokrivenost uvoza izvozom bila je više od 67 posto, a pozitivni trendovi nastavljeni su i u ovoj godini.
Na reizbornoj sjednici Skupštine Asocijacije metalske i elektroindustrije u VTKBiH istaknuto je da su tri najperspektivnija lanca u BiH metalni dijelovi za autoindustriju, elektroindustrija te mašine i dijelovi mašina. U metalskoj i elektroindustriji BiH zaposleno je više od 35.000 radnika.
Najznačajnija izvozna tržišta u Evropskoj uniji su Njemačka, Luksemburg, Slovenija i Italija, zatim u CEFTA-i Srbija, Crna Gora i Makedonija te Rusija.
Carinske stope
Dopredsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković kazao je da se u posljednjoj godini bilježi porast izvoza od 34,2 posto. Napomenuo je da su metalski i elektro sektor veliki potencijal i generator razvoja u BiH uzimajući u obzir kapacitete i prepoznatljivi kvalitet naših kompanija. Čak 90 posto proizvoda se izvozi, a uvozimo određene kvalitetne repromaterijale.
- Upravo zbog pomoći našim privrednicima, kada je riječ o uvozu repromaterijala, radili smo listu za suspenziju određenih carinskih stopa, odnosno tarifnih brojeva, posebno kada je riječ o metalskom sektoru i elektrokablovima. Upravo jedna od takvih odluka čeka usvajanje na Vijeću ministara BiH i očekujemo to narednih dana – naveo je Vuković.
Kada je riječ o primjeni novih tehnologija, Vuković je istakao da postoji veliki broj preduzeća koja su tehnološki na nivou evropskih i kompanija širom svijeta u ovom sektoru.
Zoran Tošić iz firme „Mreža – Network“ iz Dervente kazao je da ovo društvo postoji od 2005. godine te da je u početku radilo nekoliko radnika, a danas ima 370 uposlenih. Firma je iz oblasti elektro sektora i rade za najveće kompanije poput „Deutsche Telecoma“, „Liebherra“, „Boscha“, „Mercedesa“, „Audija“...
U segmentu autoindustrije, među ostalim, rade kablove za Formulu 3, Audi R 8, Ferrari i druge. Tošić je kao posebne probleme izdvojio nelojalnu konkurenciju, odnosno odlazak mladih kvalificiranih kadrova iz zemlje.