U subotu, 7.marta, Bosanska dopunska škola Cirih održala je svoju tradicionalnu manifestaciju povodom Dana nezavisnosti BiH.
U dupke punim prostorijama "IBC-a Cirih", oni su još jedanput priredili lijepo druženje i time pokazali da se drže zacrtanih ciljeva, između ostalih i obilježavanje državnih praznika Bosne i Hercegovine.
Nakon intoniranja državne himne, prisutnima se obratio kantonalni koordinator škole g.Nihad Zahirović, čestitavši svima Dan nezavisnosti uz riječi zahvale svima koji su svojim dolaskom uljepšali ovu svečanost i donatorskom večerom pomogli rad škole.
Zatim je dopredsjednik Školskog odbora Emir Popara predstavio novu internet stranicu škole, koja ima za cilj , da se škola još više afirmiše, poboljša međusobna komunikacija , te privuku novi sponzori za još uspješnije djelovanje ove ustanove.
- Posebno hvala pripada džematu Cirih, koji su bili sponzori večere iz koje se djelom finansira rad škole. Hvala i ostalim sponzorima koji pomažu naš rad, rekao je Popara .
Raznolik program koji su u kratkom roku priredili marljivi učenici sa svojim vrijednim nastavnicima, pokazuje da škola ima i kvalitet i potencijal te da se samo treba nastaviti ovim putem dalje.
Dvije voditeljice, obučene u narodnu nošnju su također uputili tople riječi zahvale svim prisutnim, ukratko podsjetivši na hiljadugodišnji historijat naše domovine.
Slijedila je kombinacija recitala i horskih numera, posvećenih isključivo domovini, zemlji Bosni. S obzirom da su sva ova djeca rođena van Bosne i Hercegovine, nije ni za očekivati da to budu perfektne izvedbe, ali je izuzetno bitno, da je ova generacija svjesna svog identiteta i da ima čvrstu vezu sa svojim matičnom zemljom.
Kao dokaz, da ova djeca imaju jak osjećaj prema svom korijenu je i veoma emocionalna izvedba numere "Sarajevo, ljubavi moja" koje su dvije sestre Sarajke izvele u čast i na pomen nedavno preminulom kantautoru Kemalu Montenu.
Opušteniji dio programa je nastavljen u muzičkom stilu. Četvoro učenika - na violini, harfi, harmonici i gitari, pokazalo je svoje muzičko umijeće, odsviravši neke poznate bosanske sevdalinke.
Kao šlag na tortu, bio je nastup folklora, koji je izazvao i najviše pažnje, dokazavši da su ipak tradicija i običaji nešto što je još uvijek jako prisutno u našim srcima.
Njihova završna numera "Svaka tuđa zemlja, tuga je golema“, ima dosta simbolike u svemu ovome. Bilo bi zaista lijepo, kada bi naša zemlja krenula svjetlijim stazama, putem oporavka i prosperiteta, jer tada bi svi mi imali drugačije snove.
Nadati se da će ovakvih druženja biti više, da će ljudi znati cijeniti i njegovati svoj identitet, kulturu i običaje. Ova škola sa svojih šezdeset učenika i tri nastavnika, uz svesrdan angažman Školskog odbora i svih roditelja jasan je pokazatelj kako se kroz vlastiti trud i angažnanu čuvaju i njeguju vlastiti jezik, kultura i tradicija.
Druženje i muhabet je nastavljeno u lijepom ambijentu uz zajedničku večeru i domaće kolače vrijednih bosanskih majki.