DIJASPORA

Bosanska škola u SAD-u: Naša djeca neće zaboraviti Bosnu

U St. Louisu po prvi put organizirana “Mala matura”

Redakcija

14.5.2015

Ove sedmice je u Bosanskoj školi sa sjedištem u St. Louisu po prvi put organizirana “Mala matura” kao završna ceremonija uspješne školske godine. Nakon intoniranja himne naše drage domovine, glavni koordinator u St. Louisu Elvir Mandžukić uvodnim riječima je poželio dobrodošlicu roditeljima, dedama, nanama i đacima, te čestitao “Dan majke” svim mama i nanama. Mandžukić je naglasio da je Bosanska škola jedan od načina pomoći našoj djeci na putu očuvanju bosanskog jezika i identiteta daleko tokom odrastanja daleko od domovine.

Učenici Bosanske škole Nejla Mustafić, Asmira Mustafić i Amina Mujčić interpretirali su dvije sevdalinke uz pratnju harmonikaša Amira Saleševića nakon čega je Salešević prisutnima predstavio projekt pod nazivom “Škola sevdaha” koji će se realizirati u okviru Bosanske škole od naredne školske godine. U ovom dijelu programa predstavili su se i Esma Filipović, Giada Omerčehajić i Adi Kurtić recitacijama o majci i Bosni i Hercegovini čiji je nastup ostavio poseban dojam na ptisutne majke i nane.

Program je nastavljen obraćanjem Amira Karadžića, lidera Saveza građana Opštine Prijedor, koji je govorio o Rezoluciji o genocidu u Prijedoru i Srebrenici usvojenom 2013. godine u saveznoj državi Missouri.

Prisutni roditelji nisu krili zadovoljstvo upriličenim programom radujući se što njihova djeca koja odrastaju daleko od domovine na ovaj način sprječavaju njen zaborav.

- Kao roditelji ovo smo dugo čekali, da se naša djeca druže, pjevaju i igraju naše igre. Većina nas živi više od 20 godina odvojeno od domovine i nažalost nemamo puno vremena da provedemo zajedno s našom djecom i zbog toga su ovakve stvari krajnje neophonde za naš opstana - kazao je Seid Huskić, jedan od roditelja koji je uključen u FEBA-ine aktivnosti kao volonter.  

U nastavku raznovrsnog programa učenicima su uručene diplome i školske fotografije. Poslije programa neki od roditelja su podijelili svoje mišljenje s nama.

- Dolazim iz Srebrenice i moler sam dugo vremena u St. Louisu. Ali do sada ovako nešto nismo imali tj. sada imamo Bosansku školu. Ovo je veoma dobro za nas i našu djecu. Nadam se da ćemo imati više djece i roditelja koji su spremni pomoći na bilo koji način - kazao je Aljo Mujčić.

Elvis Mešić, vlasnik je firme Mesic Tile Stone u St. Louisu i dolazi iz Kalesije.

- Mislim da je ovo bilo neophodno za našu zajednicu, jer bez ovog i sličnih projekata veoma lahko ćemo se asimilirati. Ja sam veoma zahvalan prvenstveno FEBA-i i svim ljudima koji su doprinijeli da ovaj projekt uspije. Sva moja porodica je primjetila na našem djetetu koliko toga je naučilo za ovo kratko vrijeme. Najvažnije je da djeca što više dolaze u Bosansku školu nego bilo gdje drugo, jer djeca se ovdje druže sa svojim vršnjacima i zemljacima. Zbog toga su u stanju dosta toga naučiti kroz igru - napominje Mešić.

Sead Osmanović, jedan od instruktora volontera, rodom iz Srebrenice kaže da je ovaj projekt veoma značajan za sve Bosance u SAD-u.

- Kroz ovakav projekt mi smo možemo ponuditi našoj djeci ono  što ne mogu dobiti na drugim mjestima. Mislim da je ova godina bila veoma uspješna i nadam se da će sljedeća biti još bolja - ističe Osmanović.

Ajdin Omerčehajić dolazi iz Bosanskog Novog i otac je četvero djece od kojih troje pohađa Bosansku školu.

- Veoma nam je drago da su naša djeca pohađaju Bosansku školu. Atmosfera je veoma lijepa i nadam se da će se ovo i sljedeće godine ponoviti s još više djece i roditelja koji će biti spremni da podrže ovaj projekt - smatra Omerčehajić.

- Vrlo mi je drago da se ova Bosanska škola otvorila i vrlo sam zadovoljna s kvalitetom znanja koji im pružaju. Svim roditeljima želim poručiti da dovedu svoju djecu, jer ovo je jedna odgojno-obrazovna institucija koja nam je potrebna. Kao što svi znate roditelji veoma mnogo rade i zauzeti su, pa je zato ovo najbolji način da djeca zavole i zapamte našu Bosnu i Hercegovinu. Uz igru uče sve što je neophodno i educiraju se. Primjetila sam po svojoj unuci Esmi da je dosta naučila o Bosni, bosanskom jeziku, našoj kulturi. Želim se zahvaliti FEBA-i i svim ostalim ljudima koji su omogućili da se ovo pokrene baš ovdje u St. Louisu. Nadam se ćemo u bliskoj bućnosti pokrenuti i ‘full-time’ Bosansku školu, ali za to trebamo biti složni i raditi zajedno. Zajedno smo jači, a samo tako možemo nešto postići u St. Louisu i sačuvati našu djecu - zaključuje nana Nevzeta Fejzić. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.