U organizaciji Foruma žena Udruženja bosanskih akademika u Austriji i žena članica Udruženja građana BiH "Behar" , u nedjelju je organizirano obilježavanje stradanja nesrpskog stanovništva u Prijedoru i njegovoj okolini koje se dogodilo prije 23 godine.
Oko šezdesetak žena iz Prijedora, Srebrenice, Zvornika, Tuzle, Sarajeva, Bihaća, Sanskog Mosta i dvadesetero djece skupili su se na Schwedenplatzu odakle su zajedno krenuli na putovanje brodom kroz Beč. Žene su dijelile bijele trake i bijele ruže kao sjećanje na 102 ubijena dijeteta u ovom genocidu. Na brodu su žene porijeklom iz BiH dijelile letke na kojima su opisana stradnja u Prijedoru. Na kraju putovanja, djeca su spustila bijele ruže u Dunav poželeći da se nikada i nikome ne desi ono što se desilo njihovim vršnjacima prije 23 godine.
- Danas smo dostojanstveno i mirno sjetili se naših sugrađana koji su izgubili živote u genocidu u Prijedoru. Simbolično, poslali smo poruku mira, ljubavi i solidarnosti sa žrtvama zločina. U nadi da rata više ne bude, šaljemo osude svakog zločina. Našoj djeci smo pokazali da se prošlost ne smije zaboraviti, da se genocid u BiH ne smije ponoviti. Naša djeca zaslužuju bolju budućnost, koju mogu samo uz ljubavlju, tolerancijom prema sebi i drugima ostvariti. Imamo u planu ovu akciju obilježavanja Dana bijelih traka u Prijedoru da nastavimo i sljedeće godine kao i druge akcije obilježavanja genocida u Srebrenici i drugih važnih datuma u bosanskohercegovačkoj historiji. Trebamo da se sjećamo naše prošlosti, opominjujući da se ne ponovi, kaže gospođa Merdžan, predsjednica Foruma žena Bosanskih akademika u Austriji
Na dvosatnom putovanju kroz Beč za ovu akciju su pokazali interes i turisti koji su se tu zatekli. Pa su tako Rusi, Njemci, Englezi i ostali imali priliku pročitati o Prijedorskom zločinu i podsjetiti se na rat u BiH. I kapetan broda Herr Fucks je podržao ovu akciju i pridružio se spuštanju ruža u Dunav.
Po završetku putovanja, žene su se zaputile na Stephansplatz gdje se okupilo oko 150 Bosanaca i Hercegovaca koji su dijelili bijele trake građanima Beča. Umjetnica Anita Zečić koja je porijeklom iz Prijedora održala je govor u kojem je istakla:
- Poručujem da su ovakve godišnjice jako bitne, ne samo za Prijedor nego za čitav Balkan jer još uvijek nismo prevazišli dešavanja devedesetih godina niti ćemo ih moći prevazići sve dok god ratni zločinci, masovna ubistva, logori kao i masovne grobnice ne budu priznati. Važna mjesta moraju biti dostojno obilježena i biti dio sjećanja kao činjenica naše tamne historije. To je važan korak na putu ka pravdi ka boljem životu, boljoj budućnosti ne samo za nas koji smo preživjeli rat već i za buduće generacije. Ne smijemo zaboraviti šta nam se desilo, ali moramo živjeti dalje i prihvatiti činjenicu da je u Bosni i Hercegovini počinjen genocid, rekla je mlada umjetnica Anita Zečić.