DIJASPORA

POVRATNIČKE DILEME Godinama bezuspješno pokušavaju otvoriti fabriku za preradu ljekovitog bilja

Dugogodišnji američki san na čekanju

V. Džindo

2.7.2015

Godinama nekadašnji istaknuti fočanski sportski radnik Mustafa Rašidkadić Polani bezuspješno pokušava realizirati svoj dugogodišnji san, da u svom rodnom gradu ili u Foči Ustikolini on i njegovi istomišljenici izgrade fabriku ili pogon za preradu ljekovitog bilja.

Kada sam o toj ideji, prije desetak godina, prvi put razgovarao s Mustafom Rašidkadićem, bio je pun optimizma. Danas nemoćno širi ruke i lista pripremljene projekte, općinske i kantonalne odluke, ali nikako da njegov san konačno postane java.

- Registrovali smo u  maju 1998. godine Udruženje gradjana samostalnih privrednika u Općini Foča Ustikolina, a  šest godina kasnije i u Bosansko-podrinjskom kantonu. Išao sam od poduzetnika do poduzetnika, vukao ljude za rukave. Razgovarao kako doći do rješenja, ali se vremenom pokazalo da je ovo, ipak, jedan težak i dug, da ne kažem sizifovski posao - kazao je legendarni Polani.

Stigli i do Oprah Vinfri

Zahvaljujući nerazumjevanju mnogih i uvriježenoj činovničkoj sporosti i neodlučnosti, Mustafin i san američkih Fočaka, članova Udruženja, da osnuju zadrugu i više zanatskih radnji, još je na čekanju. On nam je objasnio i zašto.

- Da se razumijemo, zajednica Fočaka u Čikagu, gdje živim duže od dvije decenije, nema sedam miliona, koliko treba osigurati za ovaj projekat. Međutim, radimo ono što mi možemo. Od izrade projektne dokumentacije, do osiguranja lokacije za fabriku i lobiranja ovdje u domovini, u Čikagu i šire, po Americi. Pokušavamo podstaći i čikaške biznismene na ulaganja u ovaj projekat. Ranije smo pokušavali s bivšim guvernerom Ilinoisa, Srbijancem Rodom Blagojevićem, da potaknemo ove procese, a tražili smo i od čikaškog medijskog magnata, gospođe Oprah Vinfri, da nam pomogne u medijskoj kampanji bosanskih izbjeglica u Americi - kaže Rašidkadić, koji i tokom odmora u domovini kontaktira političke i privredne zvaničnike, komore i udruženja, ne bi li pokrenuo s mrtve tačke priču o ustikoljansko-fočanskoj fabrici ljekobilja.

Razmišljaju, kaže Polani, i o formiranju konzorcija privrednika fočansko-goraždanskog porijekla iz SAD.

Ustikolina, Foča ili Sarajevo

Inače, fočanskoustikoljansko Udruženje gradjana samostalnih privrednika vjeruje da je na području općine Foča-Ustikolina moguće godišnje prikupiti izmedju 1.500 do 2.000 tona ljekovitog bilja. U slučaju realizacije projekta, formirale bi se i sabirno-otkupne stanice u selima i izgradile dvije sušare, kapaciteta 150 tona godišnje.

Podsjećamo, oko 480 fočanskih porodica godinama najavljuje  povratak u rodni grad i Općinu Foča. 

Ukoliko se ne ostvare povratničke vizije, četrdesetak bivših fočanskih zanatlija u posljednje vrijeme sve češće pominju mogućnost da se, umjesto u Foču, ubuduće vraćaju u Sarajevo i u našem glavnom gradu zasnivaju vlastiti biznis.

 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.