Fudbalski klub "Zavidovići 1994" je jedan od najstarijih bh.klubova u Luxemburgu, pa sam tim i u dijaspori. Godine koje su iza njih su godine uspjeha i predanog rada, smjenjivali su se članovi predsjedništva, predsjednici i podpredsjednici, ali svi oni imali su isti cilj, a on je bio kako i na koji način pomoći BiH i njenim najugroženijim građanima. Pomagao je ovaj klub koliko je mogao, a ipak ima jedna stvar koju njeguju od kada klub postoji, a to je malonogometni turnir koji se svake godine održava 1. maja.
- Ove godine također pravimo nas tradicionalni malonogometni turnir, kojeg evo već više od dvadeset godina zaredom pravimo i to je već postalo tradicionalno druženje bh. dijaspore u Luxemburgu. Uvijek ima blizu 30 prijavljenih ekipa, a što opet, samo po sebi znači da ovaj turnir našim ljudima mnogo znači, prije svega zbog druženja, a onda i zbog takmičarskog duha, rekao nam je Musto Šehić dugogodišnji podpredsjednik ovog kluba.
Musto Šehić, Muhamed Rizvić i Ibrahim Omerović
Ibrahim Omerović je trenutni predsjednik kluba "Zavidovici 1994“, a on nas je upoznao o samom radu i aktivnostima kluba.
- Ja sam predsjednik u posljednjih šest godina, a moram da kažem da imam odlične ljude i saradnike i upravu bez koje ja ne bih mogao biti dobar predsjednik. Klub se finansira isključivo od članarine i ona je simbolična od 20 eura. Tu članarinu naplaćujemo samo zbog toga da bi znali tačan broj stalnih članova kluba, a sve nase ostale troškove koje imamo pokrivamo od koncerata i sportskih takmičenja. Ipak, moram da kažem da sav taj novac koji dobijemo devedeset posto ide u humanitarne svrhe, dakle pomažemo gdje pomoći možemo, a tu mislim na ugrožene porodice širom BiH. Kada su bile poplave predstavnici našeg kluba išli su u najugroženija područja i najugroženijim porodicama davali smo novac u ruke, jer nismo htjeli da idemo preko bilo kakvih posrednika. Svi se međusobno u našem klubu jako dobro slažemo, ali i sa ostalim udruženjima iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore…,svi se međusobno poštujemo i cijenimo, u stvari imamo jako dobru i usku saradnju. Ove godine namjeravamo da našim sportskim klubom idemo na Svjetsko prvenstvo dijaspore u nogometu, a koje ce biti u Italiji.
Muhamed Rizvić imam džemata Luxemburg upoznao nas je radom istog i sa tim kakav imaju odnos sa vlastima u Luxemburgu i njegovim građanima.
- Džemat u Luxemburgu osnovan je 2008. godine, imamo vise od 200 redovnih džematlija. Prošle godine riješili smo i naš stambeni prostor, odnosno kupili smo džematske prostorije i u njih smo uselili 1. novembra 2015. godine, tako da sad imamo nove i moderne prostorije. U principu nas džemat i džematlije nema problema sa građanima i vlastima Luxemburga, ali se taj dio svjetske nervoze ipak pomalo osjeti, jer i mi dijelimo sve ono što se dešava sa cijelim svijetom, sva ta dešavanja, sve te probleme, ali u suštini mi smo miroljubiv narod, zahvalan Luxemburgu i vlastima što su nas primili i pružili nam zaista sve. Mi Bosanci i Bošnjaci iz BiH imamo i tu neku privilegiju što nas ne povezuju sa arapskim svijetom, ne povlače tu neku paralelu, jednostavno smatraju nas njihovim. Sa jedne strane je razumljiv taj njihov odnos prema muslimanima, a sa druge strane i mi imamo obavezu da sebe više reklamiramo, na žalost da moramo da dokazujemo da smo normalni ljudi. Moram da kažem da nemamo nekih pritisaka koji bi nas zabrinjavali.
Dautbašić sa članovima kluba
Feki Dautbašić živi već 25 godina u Luxemburgu, a on je jedan od onih za kojeg se vežu mnoga kulturna i sportska dešavanja u Luxemburgu.
- Ja sam se nekako od samog dolaska u Luxemburgu počeo da se angažujem na radu koji je vezan za ta neka spotska i muzička dešavanja. Poznat sam po tome da svakom klubu stojim na raspolaganju, a želja mi je bila da se osnuje i jedan novi klub, a u čemu sam i uspio. Radi se o klubu“ FK Jedinstvo- Kalesija“, a koji također jako dobro radi i ima usku i uspješnu saradnju sa FK Zavidovići 1994, kao i sa KVS Bosna Luxemburg. Veoma je bitno da smo svi mi Bosanci i Hercegovci kao jedno u Luxemburgu, da se međusobno poštujemo, ali isto tako da postujemo članove klubova ostalih naroda i narodnosti koji postoje i djeluju u Luxemburgu te da jedni sa drugima sarađujemo.