U Istanbulu je počela Međunarodna konferencija o islamofobiji, tokom koje će učesnici razgovarati o strategijama i politici borbe protiv islamofobije.
Trodnevnu konferenciju, koja je počela u petak, organizira Centar za Islam i međunarodna pitanja na istanbulskom Univerzitetu "Sabahatin Zaim".
Tema konferencije je „Kontekstualizacija islamofobije: Utjecaj na kulturu i međunarodnu politiku“.
Učesnicima konferencije obratio se Mehmet Gormez, bivši čelnik Direkcije za vjerska pitanja Turske, koji je govorio o ulozi muslimanskih učenjaka u borbi protiv islamofobije.
Salman Sajid (Sayyid) s Univerziteta u Lidsu, koautor knjige „Razmišljanje o islamofobiji: Globalne perspektive“, za Anadoliju je kazao da su ljudi dugo vremena vjerovali da islamofobija predstavlja samo loš odnos prema muslimanskim manjinama.
- Ono što vidimo da se dešava u Evropi i Sjevernoj Americi, ali rekao bih i širom svijeta, jeste da islamofobija postaje sredstvo mijenjanja odnosa između građana i njihovih vlada – dodao je.
U Evropskom izvještaju o islamofobiji registrirano je 908 krivičnih djela, od verbalnih i fizičkih napada do pokušaja ubistva, protiv muslimana u Njemačkoj, zatim 664 u Poljskoj, 364 u Holandiji, 256 u Austriji, 121 u Francuskoj, 56 u Danskoj i 36 u Belgiji.
- Ono što zabrinjava jeste da islamofobija više nije ograničena na mjesta u kojima žive muslimanske manjine. To je sada globalni diskurs, globalni fenomen. Tako, naprimjer, imate zemlje poput Angole, gdje jedva da uopće ima muslimana, a gdje vlasti pokušavaju zatvoriti džamije – kazao je Sajid.
Fokus ove konferencije u Istanbulu, u kojoj učestvuju stručnjaci iz Turske i drugih zemalja, jeste islamofobija u kulturi, društvu, politici i međunarodnim odnosima.
Cilj konferencije je pokrenuti diskusiju o „strategijama i politikama koje trebaju biti usvojene i ostvarene kako bi bile umanjene štetne posljedice islamofobije,“ navedeno je na internet-stranici Univerziteta "Sabahattin Zaim".