Sjedinjene Američke Države nisu uspjele progurati u UN-ovom Vijeću sigurnosti tekst u kojem se osuđuju "neprihvatljive" izjave palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa o Jevrejima koje sadrže "gnusne antisemitske uvrede".
Kuvajt, nestalna članica Vijeća sigurnosti koja zastupa arapske zemlje, usprotivila se tekstu, ocijenivši ga tendencioznim i istaknuvši da se Abas već izvinio.
U tekstu koji su Amerikanci bili pripremili poziva se palestinskog čelnika Mahmuda Abasa da se "suzdrži od antisemitskih komentara" i izražava "ozbiljna zabrinutost" Vijeća sigurnosti zbog komentara koji "sadrže gnusne antisemitske uvrede i neutemeljene teorije urote koje nisu u interesu palestinskog naroda i mira na Bliskom istoku".
"Najgnusnije antisemitske uvrede"
Izraelci, Amerikanci, Evropljani i UN ujedinili su se, što se rijetko događa, u osudi Abasa, koji je u ponedjeljak rekao da su zločini koji su kroz povijest počinjeni protiv Jevreja u Evropi više posljedica njihove uloge u društvu, napose u bankarskom sektoru, nego antisemitizma.
UN-ov posebni izaslanik za Bliski istok Nikolaj Mladenov zamjerio je palestinskom predsjedniku što ponavlja "najgnusnije antisemitske uvrede".
Mahmud Abas se izvinio i rekao da želi "ponovo osuditi holokaust, najstrašniji zločin u povijesti, i izraziti solidarnost sa žrtvama".
Odbijeno izvinjenje
Izraelski ministar odbrane Avigdor Liberman (Lieberman) odbio je izvinjenje na Twitteru.
SAD su u Vijeću sigurnosti dva puta su blokirale prijedlog teksta u kojem se izražava zabrinutost zbog nasilja u pojasu Gaze, gdje su izraelske snage ubile gotovo 50 Palestinaca od početka velikog demonstrantskog pokreta krajem marta.
Izrael je, pak, objavio da povlači kandidaturu za sjedište u Vijeću sigurnosti.
Za sada nema nikakvog obrazloženja za takvu odluku, ali diplomati ocjenjuju da je bilo jasno da će Izrael izgubiti u utrci s Njemačkom i s Belgijom na glasanju 8. juna.