Tenzije na kopnenoj granici Grčke i Turske porasle su nakon što je s turske strane ograde ispaljen veliki broj suzavaca ka grčkim graničarima.
Spor u pograničnom području kod grčkog grada Kastanesa traje od 28. februara, otkako je Ankara saopćila da neće više zadržavati nekoliko hiljada migranata koji se nalaze u Turskoj.
Svjetski mediji javljaju da su grčke snage upotrijebile vodeni top u pokušaju da rastjeraju narod koji se počeo skupljati na granici, nakon čega je s druge strane ispaljen veliki broj suzavaca.
Atina je incidente procijenila kao prijetnju po državnu sigurnost.
Inače, turska je
poslala 1.000 pripadnika specijalne policije na kopnenu granicu s Grčkom.
- Dovodimo tim policije od hiljadu naoružanih specijalaca kako bi duž rijeke Marice spriječili prisilno vraćanje migranata u Tursku - kazao je turski ministar unutrašnjih poslova Sulejman Sojlu (Suleyman Soylu) i dodao da turske snage neće dozvoliti nehumano tretiranje tih ljudi, prenose turski mediji.
Podsjetimo, Sojlu je u četvrtak posjetio pograničnu regiju Edirne, a u obraćanju novinarima kritizirao je djelovanje pograničnih snaga Evropske unije Frontex, za koje je kazao da se na granici ponašaju kao agencija za provedbu zakona.
Također je istakao kako je s grčke strane granice u Tursku pokušano vraćanje 4.900 azilanata i da je 164 ranjeno, što je oprečno međunarodnom pravu o traženju azila.
- Niko nije prigovarao zbog tog kršenja prava na azil, uključujući i Frontex i EU. To je jedno od najvećih kršenja tog prava - istakao je on.
Hiljade migranata su preko Edirnea krenule u Grčku i Bugarsku.