Austrijska vlada, s kancelarom Sebastianom Kurzom na čelu, razmišlja o popuštanju s mjerama opreza u borbi protiv koronavirusa jer je epidemiološka situacija u Austriji i dalje pozitivna (broj novoboljelih ispod 100).
Kurz i njegova vlada stalno se savjetuju s domaćom epidemiloškom strukom i svjetskim stručnjacima, no iako je situacija pod kontrolom, Austrijance brine drugi val epidemije.
Svaki dan ih razni domaći i strani virolozi upozoravaju da se virus 'samo pritajio dolaskom ljeta, ali da nije iščeznuo'. Pitanje koje se nadvilo je da li je uopće moguće da se virus iskorijeni.
- Čisto teoretski, to je moguće - kazao je infektolog Robert Krause s Medicinskog univerziteta u Gracu te napomenuo kako je za to važno da je reprodukcijski broj, jedan od najvažnijih parametara kojim se prati širenje epidemije ispod 1. Ako je gledati samo reprodukcijski broj, Austrija se ne treba bojati...
I taman kad se prestala bojati, u petak je u najgledanijoj informativnoj emisiji austrijske TV ZiB 2 poznati njemački virolog i voditelj berlinskog Instituta "Charite", Kristijan Drosten (Christian) iznio svoje viđenje epidemije. Upozorio je da s "drugim valom zaraze moramo nažalost računati već u zimu", a time i s ponovnim "lockdownom".
- Nalazimo se u sredini, a možda i tek na samom početku razvoja situacije i pred nama je opasan virus - rekao je Drosten komentirajući optužbe da su u nekim zemljama u Evropi i svijetu vlade donosile "predrastične" mjere u borbi protiv širenja koronavirusa.
Napomenuo je kako se prvo mora znati da se Covid-19 ne može usporediti ni sa SARS-om niti sa sezonskom gripom, te da niko u svijetu nema adekvatno iskustvo kako uspješno postupati kako bi ga se iskorijenilo. Rekao je da bi visoke temperature zraka i ljeto, s obzirom na mnogo duži boravak ljudi na otvorenom prostoru, mogao donijeti fazu olakšanja, ali i pritom je izuzetno važan oprez i promišljeno popuštanje, jer virus neće tek tako nestati, upozorio je njemački virolog.
- Rizik će se povećati s ponovnom i znatno većom cirkulacijom ljudi, nakon popuštanja. To je loše jer se cjepivo protiv virusa Covid-19 može u relevantnoj količini očekivati tek u proljeće sljedeće godine - kazao je.