Na samitu Evropske unije u Briselu (Bruxeles) dogovoreno je da se produže ekonomske sankcije usmjerene protiv Rusije zbog uloge u ukrajinskom sukobu, objavio je ma Twitteru Barend Lejts (Leyts), glasnogovornik predsjednika Evropskog vijeća Čarlsa Mišela (Charles Michel).
EU je uvela sankcije Rusiji 2014. godine zbog događaja u Ukrajini i prisajedinjenja Krima. Od tada su sankcije neprestano produžavane, sada za još šest mjeseci.
Također su se složili da Turska neće biti pogođena znatno oštrijim sankcijama, uprkos pozivima država članica Grčke i Kipra na strože mjere.
Međutim, nova imena bit će dodana na popis sankcija uspostavljen u novembru 2019. koji cilja na poduzeća uključene u osporene aktivnosti bušenja plina u istočnom Sredozemnom moru, navodi se u zajedničkoj izjavi koju su čelnici potpisali, prenosi dpa.
Kritizira se Ankaru zbog sudjelovanja u daljnjim "jednostranim i provokativnim aktivnostima" u regiji, kao i zbog "eskalacije retorike protiv EU".
27 država zadužilo je šefa EU-a za vanjsku politiku Josepa Borrella i Evropsku komisiju da naprave izvještaj u kojem se navode mogućnosti, uključujući proširenje opsega postojećih sankcija.
Ponašanje Turske nije se popravilo otkad su čelnici posljednji put održali razgovore. Možemo čak reći da se s nekih stajališta stvari pogoršavaju. Moramo se nositi s tim, rekao je šef EU vanjskih poslova Džozef Borel (Josep Borrell).
Lideri zemalja Evropske unije (EU) okupili su se u četvrtak u Briselu na dvodnevnom samitu na kojem razmatraju budžet EU, pandemiju COVID-19 i druga globalna pitanja među kojima su i odnosi s Turskom.