DODALI OKO 30 KOMPANIJA

Nove američke sankcije Kini zbog Ujgura

Istraživački instituti na meti najnovijih američkih sankcija posebno su bili uključeni u istraživanja fokusirana na transfuziju krvi, bioinženjering i toksikologiju

Džo Bajden. Arhiva

H. J. I.

17.12.2021

Ministarstvo trgovine Sjedinjenih Američkih Država objavilo je da je dodalo oko 30 kineskih kompanija, među kojima su i biotehnološke, na svoju crnu listu subjekata optuženih za kršenje ljudskih prava protiv ujgurske manjine u kineskoj provinciji Xinjiang.

- Naučna istraživanja u biotehnologiji i medicinske inovacije mogu spasiti živote. Nažalost, Narodna Republika Kina je odlučila koristiti ove tehnologije za kontrolu vlastitog naroda i ugnjetavanje etničkih i vjerskih manjina - rekla je američka ministrica trgovine Gina Raimondo u izjavi.

Ukupno 37 subjekata je dodano na listu kompanija optuženih da se bave aktivnostima koje su "suprotne interesima vanjske politike i nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država", rekla je ministrica.


"Oružje za kontrolu mozga"

Na listi se nalaze kineske kompanije, ali i kompanije iz Gruzije, Malezije i Turske, navodi se u dokumentu koji će danas, u petak, biti objavljen u Službenom glasniku.

Vašintgon je odlučio ograničiti osjetljivi izvoz Akademiji vojno-medicinskih nauka sa sjedištem u Pekingu i za njenih 11 istraživačkih instituta zbog rada na polju biotehnologije, uključujući "navodno oružje za kontrolu mozga", objašnjava se u dokumentu.

Grupe za ljudska prava kažu da Kina vrši kontrolu bez presedana nad muslimanskom ujgurskom manjinom u sjeverozapadnoj regiji Ksinjag (Xinjiang).

Istraživački instituti na meti najnovijih američkih sankcija posebno su bili uključeni u istraživanja fokusirana na transfuziju krvi, bioinženjering i toksikologiju.


Centri za političku rehabilitaciju

- Sjedinjene Američke Države nastaviti će se snažno suprotstavljati naporima Kine i Irana da pretvaraju alate koji doprinose prosperitetu čovječanstva u alate koji prijete globalnoj sigurnosti i stabilnosti - rekla je Raimondo, prenosi Al Jazeera.

Stručnjaci, svjedoci i američka vlada tvrde da je više od milion pripadnika ujgurske manjine i drugih muslimana koji govore turkijskim jezicima zatvoreno u logorima, u pokušaju da se iskorijene njihove islamske kulturne tradicije.

Organizacije za ljudska prava kažu da je više od milion Ujgura zatočeno u centrima za političku rehabilitaciju.

Međutim, Peking odbacuje takve optužbe, opisujući ove lokacije kao centre za stručnu obuku čiji je cilj da “pripravnike” drže podalje od radikalizma.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.