Stručnjak za sigurnosne politike Marinko Ogorec gostovao je u N1 Studiju uživo, gdje je komentarisao stanje na ukrajinskim ratištima.
Na početku se osvrnuo na projektile Kinžal, novo rusko oružje koje se koristi u ratu Ukrajini, te koje zasad jedino Rusija posjeduje.
- Hipersonično oružje ima brzine leta iznad 6 mahova. To su vrlo perspektivni sistemi. Osim što lete tako brzo, tim projektilima može se i manevrirati. Činjenica je da Zapad nema odgovor na to oružje. Ne postoji oružje koje može zaustaviti te projektile - rekao je profesor Marinko Ogorec.
Pojašnjavajući specifičnosti takvog oružja, kazao je da bi se iz Zagreba mogao lansirati takav projektil i pogoditi meta u 2000 kilometara udaljenoj Sofiji s preciznošću od plus-minus 10 metara.
- Takvi projektili su prije svega namijenjeni za nošenje nuklearnog oružja. Može biti klasična, konvencionalna bojeva glava, a može biti i nuklearna, ali nadam se da do toga neće nikada doći - rekao je Ogorec.
Dodao je da se u Ukrajini konkretno radi o Kinžalu, što je jedna vrsta bodeža.
- U ovom slučaju se koristi eksperimentalno. Radi se o vrlo, vrlo skupom oružju. Mislim da ga Rusi još nemaju dovoljno, provjeravaju njegovu učinkovitost u uslovima stvarnih borbenih djelovanja. Naravno, gađaju se visoko isplativi ciljevi - kazao je Ogorec, navodeći da je Kinžal projektiran u prvom planu da bi nosio nuklearne glave te da ako nosi nuklearnu bojevu glavu onaj ko ga ispali siguran je da će doći do cilja. To je jedino bitno kod ispaljivanja nuklearnog oružja - dodao je.
Smatra da vlada pogrešna percepcija o ruskoj tehnologiji i vojnoj industriji.
- Nije to više Crvena armija. Radi se o izuzetno dobro opremljenim sistemima, oni su imali četiri velike reforme i za očekivati je bilo da će razviti takve sisteme. Ali nemaju ih još puno - rekao je, ističući da osim Kinžala, u ratu u Ukrajini nije viđeno ništa drugo novo, te dodao:
S ovim naoružanjem koje ima Rusija može se dohvatiti Ukrajina po cijeloj svojoj dužini i širini. To se vidjelo s ovim Kinžalima koji su ispaljeni s prostorima Crnog mora.
Upitan za komentar napretka vojnog djelovanja ruske vojske, kazao je da je pitanje koji su ruski planovi.
- Mi nagađamo samo. Percepija je da im ne ide onako kako su zamislili, ali onda prilagodite i ciljeve kako ide. S naglog manevarskog djelovanja prešli su na postepena okruživanja gradova i razaraju ih artiljerijom. Vidjet ćemo što će kasnije biti, ali bojim se da najgore tek slijedi - kaže Ogorec.
Kada se kreće u ovako jednu vojnu intervenciju s totalno radikalnim ciljem, smatra Ogorec, taj neko želi sve.
- Ide dokle može ići. Ako bude mogao ići do zapadnih granica, ići će. Ako to neće moći, ići će dokle može i prilagođavati strateške ciljeve - rekao je.
Za Mariupolj kaže da će vrlo vjerojatno pokleknuti u jednom trenutku.
- On je trenutno odsječen. Koliko će se moći oduprijeti, pitanje je samo vremena. Što više naoružanja imaju Ukrajinci, borbeno djelovanje će duže trajati - rekao je.
Dodao je da bi istu sudbinu mogao doživjeti i Kijev.
- Moguće je da će Rusi tući grad dok ga totalno ne razore. Loše se piše, u svakom slučaju, ljudima koji tamo žive - rekao je Ogorec.