Ruske snage u Ukrajini već neko vrijeme upotrebljavaju hipersonične rakete tipa Kinzhal (Bodež). Može li ovo oružje odrediti ishod rata?
Prema podacima iz Moskve, "Bodež" je već dva puta upotrijebljen u ratu u Ukrajini: nakon što je u subotu (19.3.) uništio jedno skladište raketa ukrajinske vojske, druga raketa je u nedjelju pogodila jedno skladište goriva na jugu zemlje. Sada se vojni analitičari pitaju nije li ova hipersonična raketa prevaga koja će ruskoj strani donijeti pobjedu, piše "Deutsche Welle".
No šta je zapravo "Kinzhal"? Radi se o oko 8 metara dugačkoj raketi zrak-zemlja promjera jednog metra koja, prema navodima Moskve, postiže brzinu od 10 maha što znači oko 12.350 km na sat. Pritom ova raketa može nositi do 480 kg konvencionalnog eksploziva ili nuklearne glave. Zapadni izvori sumnjaju da ruska raketa može postići ovakvu brzinu i govore o "najviše" pet maha. Za uporedbu: raketa tipa Tomahawk se kreće brzinom od oko 900 km na sat.
Ono što odbranu od "Bodeža" čini gotovo nemogućom je činjenica da se on ispaljuje na velikoj visini s borbenog zrakoplova Mig-35. Vlastiti raketni pogon uključuje tek na sigurnoj udaljenosti od zrakoplova s kojeg je ispaljen. Prvobitno je ova raketa dometa oko 2.000 km zamišljena za uništavanje vojne infrastrukture poput američkih vojnih aerodroma u Evropi, ali i nosača aviona.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je još 2018. prilikom predstavljanja ove rakete rekao kako je ona zbog svoje brzine "neuhvatljiva" za zapadne proturaketne sisteme.
U članicama NATO-a "Bodež" zaista izaziva zabrinutost.
- Hipersonične rakete zbog svoje brzine i mogućnosti upravljanja mogu proći kroz sve raketne sustave i drastično smanjuju mogućnost reakcije - stoji u jednom izvještaju s Minhenske sigurnosne konferencije 2019.
U međuvremenu i ostali vojni faktori rade na hipersoničnim raketama, kako SAD, tako i Kina. Prije svega se u zemljama NATO-a radi na sistemima za odbranu od ovih raketa.
Američki ministar obrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) ne smatra da će upotreba hipersoničnih raketa uvelike promijeniti tok rata u Ukrajini. Slično procjenjuje i NATO u Briselu. Ovdje se smatra kako je ruska prevlast u zraku i bez "Bodeža" više nego uvjerljiva, piše "Deutsche Welle".