U Francuskoj se sutra održava prvi krug predsjedničkih izbora, a oko 48,7 miliona birača pozvano je da iskoristi svoje pravo glasa i izabere jednog od 12 predsjedničkih kandidata - četiri žene i osam muškaraca.
Glavni rival sadašnjem predsjedniku Emanuelu Makronu (Emmanuelu Macronu) je liderka desnice Marine le Pen, ali se sudeći po ispitivanjima javnog mnijenja, očekuje da Makron odnese pobjedu.
S obzirom na to da se ne očekuje apsolutna većina glasova ni za jednog kandidata u prvom krugu, dva kandidata s najvećim brojem glasova ulaze u završnicu predsjedničke trke u drugom krugu - 24. aprila.
Posljednje ankete daju prednost Makronu s 26 posto glasova, zatim slijede Marine Le Pen s 23 procenta, Jean-Luc Melenchon 17,5 posto i Eric Zemour sa 9,5 procenata glasova birača.
U drugom krugu, predviđaju ispitivanja javnog mnjenja, Makron bi mogao da pobijedi sa 53 posto glasova, a Le Penova bi dobila 47 procenata.
Poslije prvog mandata obilježenog društvenim previranjima i nastojanja da liberalizuje francuske zakone o radu, smanji poreze za najbogatije i privrednike, kao i da preoblikuje transatlantske odnose, Makron je ušao u predsjedničku trku s više neizvjesnosti nego 2017. godine, u okolnostima rata u Ukrajini i posljedične ekonomske krize.
Makron već mjesecima vodi u anketama, ali se posljednjih dana, kako pokazuju rezultati ispitivanja javnog mnijenja, sve više smanjuje njegova prednost u odnosu na Le Penovu.
Kandidatkinja desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN), 53-godišnja Le Pen, poslije kratkotrajne advokatske karijere, ulazi 1998. godine u Nacionalni front, koji je tada vodio njen otac Jean-Marie.
Kako ocjenjuju francuski i drugi zapadni mediji, Le Penova duguje podršku dobrog dijela birača uspješnom udaljavanju od krajnje desničarske retorike svog oca, ali i zadržavanju ključne stranačke politike protiv imigracije. Pritom, ona šalje biračima jednostavnu poruku "vaš novac završit će u vašim džepovima".