Komplikovanu historiju imaju Rusija i Finska, a zbog toga se Finci i ne osjećaju baš najugodnije i najopuštenije kraj svojih komšija, a pogotovo sad, otkad je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu.
Zbog cijele te situacije Finska i Švedska najavile su skorašnji ulazak u NATO, što je dodatno razljutilo Moskvu i povećalo tenzije među susjednim državama.
Ruski političari već poručuju kako to neće proći bez reakcije, spominje se i nuklearno oružje, ali Finska je spremna. Koliko jedna država može biti spremna.
Nešto manje očekivano je da se ispod glavnog grada Helsinkija nalazi čak 5.500 podzemnih bunkera i skloništa povezanih nizom tunela dugim 330 kilometara. U njima ima mjesta za svakog od 660.000 stanovnika Helsinkija, plus još oko 100.000 ljudi, procjenjuju vlasti.
U cijeloj Finskoj nalaze se sigurni bunkeri i podzemna skloništa - ukupno ih ima više od 54.000 (većina je privatna), piše Telegraph. Predviđeni su za 4,5 miliona ljudi, ali bez problema bi mogli primiti i cijelu populaciju Finske (oko 5,6 miliona).
U glavnim gradskim bunkerima se u svakom trenutku nalazi dovoljno hrane i vode za 14 dana, puno njih je tunelima povezano s trgovinama, lanac opskrbe je osiguran i prema procjenama državnih službi u njima se bez problema može lagodno živjeti mjesecima.
Trenutno, kako je situacija u zemlji sigurna, puno tih podzemnih skloništa se koristi kao muzeji, trgovine, restorani, kafići, imaju i nekoliko podzemnih bazena, crkvi... Uglavnom, vlasti dopuštaju da se određeni dio bunkera prenamjeni za poslovne prostore, ali jedino ako se u roku od 72 sata sve može vratiti u prvotno stanje s krevetima i ostalim sadržajem za one koji budu potencijalno tražili skrovište.
Finci su pazili na baš sve detalje.
Znaju i koliko bi puta prosječna osoba otišla na wc, koliko bi pri tome fekalija i urina ostavila iza sebe dnevno, koliko mirisa treba za to ubiti, kako iskoristiti taj 'materijal', kako ga se riješiti ako je "višak", objasnio je u razgovoru za Mirror Kimmo Kohvakka, šef civilne službe Helsinkija.
Ulazi u bunkere nalaze se, piše ovaj britanski medij, po cijelom gradu. Često se kriju iza oronulih vrata prekrivenih grafitima, Ali ispod se nalazi sistem tunela i bunkera, zaštićen posebnim vratima koja mogu izdržati i napad nuklearnim oružjem, priča Varautumisen Opetaja (Opettaja), koji je provodio novinare kroz podzemni sistem.
- Kad se krenete spuštati, prolazite kroz niz vrata. Ova zadnja, osim od nuklearnog napada, štite i od svih plinova i hemijskog oružja. Na površini mogu padati bombe, al djeca se tu mogu sasvim bezbrižno igrati - priča Opetaja i odmah nastavlja:
- Poruka ovih bunkera je da će Finska preživjeti. Spremni smo na sve - poručio je.
Prema finskim zakonima, svaka građevina veća od 1.000 metara kvadratnih mora imati bunker, pa i ne čudi ova brojka od 50+ hiljada.
- Iz rata u Ukrajini smo naučili kako često stradaju civili i stambena naselja. Zato moramo imati ovaj sistem kako bi u kratkom roku mogli skloniti sve s površine i odvesti ih na sigurno. Javnost razumije zašto postoje ova skrovišta. Kolika je cijena gradnje i održavanja ovih tunela, a na njih su potrošene stotine milione eura, Fince nije briga. Znaju da to košta, ali i znaju da su sigurni. To im je prioritet - završava Kohvaka, pišu 24sata.hr.