NAJBOLJI REZULTATI DO SAD

Na izborima u SAD rekordan broj pobjeda za kandidate muslimane

Kako navodi muslimanska organizacija za građanske slobode CAIR u svom izvještaju, rekordne pobjede muslimana na ovim izborima pokazuju da se zajednica "transformirala" iz marginalizirane u onu koja zapravo donosi odluke

Pobijedila su najmanje 82 muslimana. Twitter

H. J. I.

13.11.2022

U Sjedinjenim Američkim Državama prošle sedmice su održani izbori na pola predsjedničkog mandata. 

Kako navodi muslimanska organizacija za građanske slobode CAIR u svom izvještaju, rekordne pobjede muslimana na ovim izborima pokazuju da se  zajednica "transformirala" iz marginalizirane u onu koja zapravo donosi odluke. 

Oboren rekord iz 2020. godine

Najmanje 82 Amerikanca muslimana pobijedila su na lokalnim, državnim zakonodavnim, pravosudnim i saveznim nivoima na izborima u SAD, oborivši prethodni rekord od 71 muslimanske izborne pobjede 2020. godine.

Brojke se temelje na procjeni Vijeća za američko-islamske odnose (CAIR), muslimanske organizacije za građanske slobode i Jetpac Resource Centra, neprofitne organizacije koja se fokusira na povećanje zastupljenosti muslimana u američkoj vladi i politici.

- Pobjede su svjedočanstvo stalnog uspona naše zajednice u američkoj politici i povjerenja koje su naši susjedi dali nama da ih predstavljamo i borimo se za njihove interese - rekao je u izjavi izvršni direktor CAIR-a Nihad Avad (Awad).

- Svjedoci smo velikog koraka u političkoj transformaciji američke muslimanske zajednice od marginaliziranih glasača koji su bili po strani do donositelja odluka - dodao je Avad.

CAIR i Jetpac prate izborne podatke u SAD posljednjih šest godina. Ove su godine pratili ukupno 146 američkih muslimanskih kandidata koji su se takmičili za urede, uključujući 51 državnog zakonodavnog kandidata u 23 države SAD.

Generalna skupština Ilinoisa pozdravila je svoje prve muslimanske američke članove, 23-godišnju Nabelu Sjed (Nabeel Syed) i 33-godišnjeg Abdelnasera Rašida (Abdelnassera Rashida).

Salman Bhojani i Suleman Lalani postali su prvi muslimani koji su izabrani u zakonodavno tijelo Teksasa.


Najmlađa žena izabrana u državni gornji dom

U Džordžiji su izabrane četiri Amerikanke muslimanke uključujući Palestinku Ruvu Roman (Ruwu Romman), koja je prva muslimanka koja je postala predstavnica u Državnom domu, i Amerikanku iz Bangladeša Nabilah Islam, koja je prva muslimanka i prva žena iz Južne Azije koja je izabrana u državni Senat.

Zajnab (Zaynab) Mohamed, 25-godišnja Amerikanka iz Somalije, izabrana je u senat Minesote. Postala je najmlađa žena izabrana u najveći državni gornji dom i bila je jedna od prve tri crne žene u zakonodavnom tijelu.

Također u Minesoti, prvi i jedini musliman u SAD izabran na državnu dužnost, glavni državni advokat države Minesote Kit Elison (Keith Ellison), ponovo je izabran.


Ponovo je izabran 21 aktualni državni zakonodavac, a pridružilo im se još 16 muslimanskih kandidata koji su izabrani, čime je ukupan broj muslimanskih državnih zakonodavaca u SAD porastao na 43.

- Izborni rezultati pokazuju da muslimanska zajednica gradi infrastrukturu za održivi izborni uspjeh - rekao je izvršni direktor Jetpac Resource Centera Mohamed Mizuri (Mohammed Missouri).

- Odluke o politici obrazovanja, stanovanja, klime i građanskih prava oblikuju državna zakonodavna tijela i ključno je da naš glas bude zastupljen u procesu donošenja politika - dodao je Mizuri.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.