CNN

Ovo su laži koje je izrekao Tramp u prvom obraćanju nakon podizanja optužnice

Bivši predsjednik više puta je iznosio netačne detalje kada je govorio o istrazi o njegovom postupanju sa službenim dokumentima

Donald Tramp. Twitter

D. H.

5.4.2023

Bivši američki predsjednik Donald Tramp (Trump) održao je govor na svom imanju Mar-a-Lago u utorak navečer nakon što je izveden pred sud na Menhetnu pod optužbom za krivotvorenje poslovne dokumentacije - i iznio niz lažnih tvrdnji koje su prethodno već razotkrivene. Tramp se jučer izjasnio nevinim po svim tačkama optužnice.

Bivši predsjednik više puta je iznosio netačne detalje kada je govorio o istrazi o njegovom postupanju sa službenim dokumentima. Također je ponovio neke od svojih omiljenih neistina o nizu drugih tema. CNN donosi činjenice o nekim Trampovim tvrdnjama.

Zakon o predsjedničkim dokumentima

Osuđujući pretragu Mar-a-Laga u avgustu, Tramp je utvrdio da Zakon o predsjedničkim dokumentima omogućuje produžene pregovore o povratu dokumenata.

- Samo da svi znaju, potpadam pod ono što je poznato kao Zakon o predsjedničkim dokumentima, koji je Kongres davno osmislio i odobrio samo iz tog razloga. Prema tom zakonu, trebao bih pregovarati s Nacionalnom upravom za arhive i dokumentaciju (NARA) - rekao je Tramp i nastavio omalovažavati NARA-u.

Činjenice: Trampova tvrdnja je lažna. Zakon o predsjedničkim dokumentima kaže da u trenutku kada predsjednik napusti dužnost NARA preuzima skrbništvo i kontrolu nad svim predsjedničkim spisima. Ništa u Zakonu ne ukazuje da bi trebali postojati pregovori između bivšeg predsjednika i NARA-e o povratu dokumenata bivšeg predsjednika, a još manje da je trebala biti vođena višemjesečna borba nakon što je NARA 2021. godine prvi put kontaktirala Trampov tim, kako bi pokušala dobiti neke od spisa koji nisu predani na kraju njegova predsjednikovanja.

Džejson R. Baron (Jason), bivši direktor parničnog odjela NARA-e, rekao je CNN-u sljedeće:

- Bivši predsjednik jednostavno nije u pravu kad je riječ o Zakonu. Od podneva 20. januara 2021., kada je predsjednik Biden preuzeo dužnost, svi predsjednički spisi Trampove administracije zakonski prelaze na čuvanje nacionalnom arhivu. Tačka. To znači da nikakvi predsjednički dokumenti nikada nisu trebali biti prebačeni u Mar-a-Lago i nije trebalo biti razgovora ili pregovora.

Timoti Naftali (Timothy Naftali), profesor na Univerzitetu Njujork i bivši direktor predsjedničke biblioteke Ričarda Niksona (Richarda Nixona), opisao je Trampovu tvrdnju kao glupost i rekao da je tumačenje zakona bivšeg predsjednika stvar fantazije, kako bi se Tramp mogao pretvarati da je žrtva.

Naftali je rekao kako zakon jasno daje do znanja da su dokumenti koje je Trump držao u Mar-a-Lagu predsjednički spisi koji zakonski pripadaju javnosti i zakonski moraju biti pod nadzorom NARA-e. Zakon ne predviđa prostor za rasprave i pregovore između predsjedničkih savjetnika i NARA-e na kraju predsjedničkog mandata, ističe Naftali.

Džordž Soroš i okružni tužitelj

Kao što je to učinio na društvenim mrežama u ožujku, bivši predsjednik Donald Tramp prozvao je liberalnog milijardera i donatora Džordža Soroša (Georgea Sorosa) dok je u svom govoru kritizirao okružnog tužitelja Alvina Brega (Bragga) - tvrdeći da je Breg "radikalni ljevičar i tužitelj kojeg podržava Džordž Soroš".

Činjenice: Soroš nije dao nikakve donacije Bregovoj predizbornoj kampanji 2021. godine, a Sorošev portparol Majkl Vačon (Michael Vachon) rekao je za CNN da njih dvojica nikada ni na koji način nisu komunicirali. Nema dokaza da je Soroš imao ikakvu ulogu u Bragovoj odluci da procesuira Trampa. Međutim, kao dugogodišnji pristalica demokratskih kandidata za okružne tužitelje koji podržavaju reformu krivičnog pravosuđa, Soroš je indirektno podržao Bregovu izbornu kampanju. Bio je glavni donator odbora za liberalnu političku akciju, Color of Change PAC, koji je potrošio nešto više od 500.000 dolara na nezavisnu podršku Bregovoj kandidaturi.

Vačon je za CNN rekao: "Između 2016. i 2022. Džordž Soroš lično i Democracy PAC (PAC ili Political Action Committee je nezavisna politička organizacija usmjerena na pobjedu ili poraz nekog kandidata na izborima) zajedno su donirali otprilike četiri miliona dolara Color of Changeu, uključujući milion dolara u maju 2021. Ništa od toga nije išlo za kampanju Alvina Brega. Džordž Soroš i Alvin Breg nikad se nisu osobno sreli niti komunicirali telefonom, e-mailom, Zoomom... Između njih dvojice nije bilo nikakvog kontakta".

Soroš je bio česta meta antisemitskih teorija zavjere koje jevrejskoj filantropa prikazuju kao zavjerenika iza raznih američkih i međunarodnih događaja. Predsjednik Color of Changea Rašad Robinson (Rashad) nazvao je Trampovo prozivanje Soroša i "antisemitskim" i "anticrnačkim" i rekao je da su ovi napadi preuveličavanje Soroševe uloge u donošenju odluka PAC-a i uloge PAC-a u Bregovoj izbornoj pobjedi.

Postupanje bivših predsjednika s dokumentima nakon izlaska iz Bijele kuće

Braneći svoje postupanje s vladinim dokumentima, što je još predmet istrage, Trump je ponovio svoju lažnu tvrdnju da je još nekoliko bivših predsjednika ponijelo dokumente sa sobom po izlasku iz Bijele kuće.

Tramp je tvrdio da je i predsjednik Barack Obama također otvoreno nosio kući kutije s dokumentima, odjećom i drugim stvarima. "Dvojica Busha su uspjela. Jimmy Carter je gotov. Ronald Reagan je gotov. Svi su gotovi", rekao je Tramp.

Činjenice: Ovo je netačno, kao što je i sama NARA istaknula u prošlogodišnjoj izjavi, nema dokaza da su prethodni predsjednici učinili nešto slično onome što je Tramp učinio nakon što je Zakon o predsjedničkim spisima stupio na snagu 1981. godine. NARA-i je dodijeljeno skrbništvo nad dokumentima bivših predsjednika Ronalda Reagana, Baracka Obame i dvojice Georgea Busha čim su ti predsjednici otišli s dužnosti, kako zahtijeva Zakon o predsjedničkim dokumentima. NARA je bila ta koja je pohranila dokumente u privremene arhive, a ne predsjednici.

NARA je u oktobarskom priopćenju rekla da je dobila fizičko i pravno skrbništvo nad dokumentima svih predsjednika od Busha starijeg do Obame, nakon što su ti predsjednici otišli s dužnosti. Bilo je riječi i o privremenim objektima u koje su premješteni dokumenti: "Svi takvi privremeni objekti zadovoljavaju stroge arhivske i sigurnosne standarde, a njima upravljaju isključivo zaposlenici NARA-e. Izvještaji koji ukazuju ili impliciraju da su ti predsjednički zapisi bili u posjedu bivših predsjednika ili njihovih predstavnika, nakon što su napustili dužnost ili da su zapisi bili smješteni u uvjetima ispod standarda, lažni su i dovode u zabludu".

Drugim riječima, ne postoji sličnost između Trampovog postupanja s predsjedničkim dokumentima i postupanja prethodnih predsjednika. U tim drugim slučajevima, predsjednički dokumenti bili su u posjedu NARA-e i pohranjeni na siguran i profesionalan način. U Trampovom slučaju, predsjednički dokumenti pronađeni u običnom skladištu u Mar-a-Lagu, uključujući dokumente s oznakom tajnosti, bili su u Trampovom posjedu unatoč brojnim pokušajima NARA-e i Ministarstva pravosuđa da ih vrate.

Reakcija na Trampov poziv državnom sekretaru Džordžije

Tramp je tvrdio, kao što je već činio u prošlosti, da ga istražuje okružna tužiteljica okruga Fulton u Georgiji Fani Willis zbog "običnog" telefonskog poziva državnom tajniku savezne države Georgije Bradu Raffenspergeru od 2. januara 2021. godine, u kojem je Tramp neuspješno poticao svog kolegu republikanca da nekako "pronađe" dovoljno glasova i poništi pobjedu Joea Bidena na izborima 2020. u toj saveznoj državi.

Zatim je Tramp rekao: "Niko nije našao ništa loše u tom savršenom pozivu sve do promotivne turneje zbog knjige mnogo mjeseci kasnije. Odjednom su rekli: 'Znate, sjećam se da je Trump telefonirao. Idemo to istražiti'".

Činjenice: Tvrdnja da "niko" nije našao ništa loše u Trampovom pozivu, nego se to dogodilo tek mjesecima kasnije, nije ni blizu istini. "The Washington Post" je objavio priču o pozivu dan nakon što se dogodio i odmah se digla galama. Na dan kada je priča izašla u javnost, tada novoizabrana potpredsjednica Kamala Harris nazvala je Trumpove komentare "čistom zloupotrebom moći". Dan nakon toga, neki demokratski kongresnici zatražili su od FBI-a da otvori istragu - a Willis je dala izjavu u kojoj je izvješća o pozivu nazvala "uznemirujućim" i pokazala spremnost za istragu. Tri dana nakon poziva, CNN je objavio priču naslova "Trampov poziv mogao bi dovesti predsjednika u opasnost, kažu pravni stručnjaci".

Nije odmah bilo jasno o kakvoj turneji zbog promocije knjige je Trump govorio, ali moguće je da je mislio na Rafenspergerovu promociju njegove knjige Integrity Counts u jesen 2021. godine, u kojoj je opširno raspravljao o Trampovom pozivu, te na tu temu dao intervjue za razne medije. Do tada je već više od osam mjeseci bilo jasno da Willis istražuje Trumpove pokušaje uplitanja u izbore u spomenutoj saveznoj državi 2020.

Bajden je pobijedio u Georgiji za 11.779 glasova. Tramp je u telefonskom pozivu izrazio želju da se "pronađe 11.780 glasova".

Inflacija

Tramp je ustvrdio da je "američka ekonomija osakaćena najvećom inflacijom koju smo vidjeli u više od 60 godina".

Činjenice: Trampova tvrdnja o "60 godina" je pretjerivanje, iako stopa inflacije ostaje visoka prema historijskim standardima.

U junu prošle godine jednogodišnja stopa inflacije dosegnula je najviši nivo od kraja 1981. godine - 9.1%. Ali otprilike 41 godina ne može se zaokružiti na "60 godina", a još manje na "više od 60 godina". Stvarna najviša jednogodišnja stopa inflacije u posljednjih 60 godina iznosi 14.8% (početkom 1980. godine), što je daleko više od nivoa sredinom 2022. godine. Što je još važnije, jednogodišnja inflacija sada je u padu već osam uzastopnih mjeseci, dosegnuvši 6% u veljači 2023. - što nije ni blizu 60-godišnjeg vrhunca.

Ova Trampova tvrdnja primjer je kako bivši predsjednik s vremenom povećava svoje pretjerane tvrdnje. Na predizbornom skupu u Teksasu krajem marta, tvrdio je - također netočno - da je Amerika imala najveću inflaciju u "50 godina".

Izbori 2020.

Na početku svog govora, Tramp je ponovio jednu od svojih poznatih laži o izborima 2020. koje je izgubio. Tramp je tvrdio da su "milioni glasova ilegalno ubačeni u glasačke kutije, a sve su uhvatile vladine kamere".

Činjenice: Ovo je laž, za to jednostavno nema temelja. Trampove konkretnije prethodne tvrdnje o navodnom punjenju glasačkih kutija izbornih djelatnika u okrugu Fulton u Džordžiji temeljito su opovrgnute. Nema znakova da se takva nezakonitost dogodila u velikim razmjerima. Iako je u cijeloj zemlji bilo malo prijevara glasača, od kojih su neke počinili Trampove pristalice, brojni bivši visoki funkcioneri Trampove administracije i kampanje 2020. godine, uključujući glavnog državnog tužioca u vrijeme izbora Vilijama Bara (William Barr), priznali su da prevare nisu bile dovoljne da promijene ishod izbora.

Vojna oprema ostavljena u Afganistanu

Tramp je utvrdio da je SAD iza sebe ostavio "85 milijardi dolara vrijednu vrhunsku vojnu opremu" kada se povukao iz Afganistana 2021. godine.

Činjenice: Trampova brojka od 85 milijardi dolara je lažna. Iako je značajna količina vojne opreme koju je SAD isporučio afganistanskim vladinim snagama doista prepuštena talibanima nakon američkog povlačenja, Ministarstvo odbrane je procijenilo da je ta oprema bila vrijedna gotovo 7,1 milijardu dolara. Ukupno je 18,6 milijardi dolara opreme isporučeno afganistanskim snagama između 2005. i 2021. A dio opreme koja je ostavljena onesposobljen je prije nego što su se američke snage povukle.

Kao što su drugi stručnjaci za provjeru činjenica prethodno objasnili, "85 milijardi dolara" je zaokružena brojka za ukupan iznos koji je Kongres izdvojio tokom rata u fond za podršku afganistanskim snagama sigurnosti. Manji dio ovog iznosa odnosio se za opremu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.