Ilegalni priliv migranata nanosi štetu svim zemljama na Mediteranu, izjavila je danas italijanska premijerka Đorđa Meloni (Giorgia) i dodala da njena vlada pokušava stvoriti širok savez država u borbi protiv trgovine ljudima, javlja ANSA.
Meloni je pozvala na nove, ravnopravnije odnose između Evrope i zemalja porijekla i tranzita migranata kao domaćin samita oko 20 zemalja, zvaničnika EU i međunarodnih organizacija s ciljem zaustavljanja tokova ilegalnih migracija.
Legalnim kanalima
Nastojeći ublažiti svoju raniju tvrdolinijašku retoriku Meloni je na međunarodnoj konferenciji u Rimu rekla kako je njena vlada otvorena za to da primi veći broj migranata, ali legalnim kanalima, "jer i Evropa i Italija trebaju imigraciju."
Istakla je da treba napraviti više kako bi se spriječilo da migranti ilegalnim putevima pokušavaju preći opasnu mediteransku rutu.
- Masovno ilegalno useljavanje šteti nam svima. Niko od toga nema koristi, osim kriminalnih grupa koje se bogate na račun najranjivijih ljudi, a svoju moć koriste čak i protiv vlada - rekla je Meloni.
Jednodnevna konferencija je inicijativa Meloni koja ima za cilj da Italiju učini liderom u rješavanju pitanja koja utiču na mediteranske nacije.
Glavno pitanje među njima je upravo ono migracijsko, jer Italija svakodnevno ima stotine novih dolazaka na južnoj granici Evrope, ali i problem opskrbe energijom dok Evropa gleda na Afriku i Bliski istok kako bi trajno okončala ovisnost o ruskim energentima.
Sporazum o strateškom partnerstvu
Grupe za ljudska prava vide današnji sastanak, koji uključuje nacije iz sjeverne i podsaharske Afrike, kao i sa Bliskog istoka, kao stvaranje buduće mape puta, i zabrinuti su da će to predstavljati antimigrantsku politiku koja stavlja teret na Afriku da zadrži svoje stanovništvo podalje od Evrope.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ponovila je izjavu Meloni o legalnim rutama za migrante koji nastoje stići do zemalja EU.
U međuvremenu, EU i Tunis, glavno polazište migranata, prošle su sedmice potpisali sporazum o "strateškom partnerstvu" koji sadrži i tačku o borbi protiv trgovaca ljudima i o pooštravanju mjera na granicama.
Evropska unija je Tunisu, čija ekonomija ne stoji najbolje, obećala pomoć u iznosu od milijardu eura, a dodatnih 100 miliona eura ona namijenjeno je borbi protiv ilegalne migracije.
Domaćin konferencije, Italija, konstantno se bori s brojnim ilegalnim migrantima koji stižu do italijanskih obala u prihvatne centre poput krajnjega južnog otoka Lampeduse.
U isto vrijeme, stanovništvo Italije stari i sve je manje rođenih pa bi dodatna radna snaga dobro došla kao pomoć ekonomiji te zemlje.