Donald Tramp (Trump) je pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u, a iako će funkciju preuzeti tek 20. januara, efekti njegove pobjede već se osjećaju širom svijeta. Politički lideri i ekonomski subjekti već preduzimaju korake u pripremama za dolazak njegove administracije.
Reakcije iz Azije
Jedan od prvih efekata Trampove pobjede osjetio se u južnoistočnoj Aziji. Lideri Tajvana najavili su "masovnu kupovinu oružja" iz Sjedinjenih Američkih Država, kako bi poslali jasnu poruku da su spremni na svoju odbranu u svjetlu Trumpove predstojeće administracije. Tajvan, iako nije zvanično priznat od strane mnogih zemalja, očigledno želi osigurati sigurnost s obzirom na moguće promjene u američkoj vanjskoj politici.
U Južnoj Koreji, predsjednik Jon Suk Jeol (Yoon Suk Yeol) odlučio je ponovo uzeti golf palicu, što mnogi vide kao način za izgradnju ličnog odnosa s novim američkim predsjednikom. Golf je, naime, bio omiljeni način komunikacije s bivšim predsjednicima SAD-a, a ovaj potez signalizira njegovu spremnost na izgradnju stabilnih odnosa s Trumpom.
Povećanje obrambenih troškova
U Evropi, čelni ljudi poput njemačkog kancelara Olafa Šolca (Scholza) i francuskog predsjednika Emanuela Makrona (Emmanuela Macrona) već su najavili povećanje izdataka za obranu. Ovaj potez u skladu je s Trampovim zahtjevima iz prvog mandata, kada je od američkih saveznika tražio veću odgovornost za vlastitu odbranu, što je izazvalo ozbiljan odgovor među evropskim liderima.
Desničarski lideri, poput mađarskog premijera Viktora Orbana i talijanske premijerke Đorđi Meloni (Giorgie), pokušavaju zauzeti ulogu mosta između Trampa i Evropske unije. Oba političara otvoreno podržavaju Trampa i ističu da su ga podržavali i prije nego što je postao predsjednik.
Pored toga, predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) najavila je povećanje kupovine američkih dobara, posebno prirodnog gasa, kako bi ublažila prijetnje koje dolaze od Trumpa o uvođenju tarifa na robu koja se uvozi u SAD.
Oprezan optimizam u Ukrajini
Iako se u Ukrajini Trampov mandat dočekuje s "opreznim optimizmom", postoji i određeni strah zbog njegovih izjava da bi rat u Ukrajini mogao biti okončan "u jednom danu". Mnogi analitičari smatraju da bi Trampova administracija mogla smanjiti podršku Ukrajini, te potencijalno prisiliti predsjednika Volodimira Zelenskog na teritorijalne ustupke prema Rusiji, što bi značilo značajne promjene u strategiji američke pomoći.
S druge strane, u Izraelu je Trampova pobjeda dočekana s velikim oduševljenjem. Posebno je to izraženo nakon što je Majk Hukabe (Mike Huckabee), poznat po svom otvorenom stavu prema aneksijama teritorija na Zapadnoj obali, imenovan za ambasadora SAD-a u Izraelu.
Globalne reakcije
Izvan Azije i Evrope, pobjeda Trampa osjetila se i u Latinskoj Americi. Predsjednik Argentine, Havijer Milei (Javier), prvi je svjetski lider koji se sastao s Trampom nakon njegovog izbornog uspjeha, tražeći podršku koju je smatrao nedostatnom za vrijeme mandata Joea Bidena.
Trampova pobjeda također se odrazila na privatni sektor. Strah od sankcija koje bi njegova administracija mogla uvesti doveo je do toga da su mnoge tvrtke počele povlačiti proizvodnju iz Kine i premještati fabrike u druge zemlje, poput Vijetnama. Kompanija "Steve Madden", koja proizvodi obuću i modne dodatke, najavila je smanjenje proizvodnje u Kini za čak 40-45%, dok druge tvrtke prebacuju proizvodnju u zemlje koje su manje podložne Trumpovim najavljenim tarifama.
Trampova pobjeda na predsjedničkim izborima već sada izaziva velike promjene na globalnoj političkoj i ekonomskoj sceni. Svijet se priprema za njegov drugi mandat, a reakcije su raznolike - od povećanja vojnih budžeta u Evropi, preko prilagodbi u Aziji, do promjena u poslovnim strategijama privatnih kompanija.