Nekoliko uglednih milijardera i pristalica novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa (Trump) vodi bitku protiv aviona s posadom i tenkova, tvrdeći da bespilotne letjelice mogu obaviti posao bolje, ali i jeftinije.
Nedavni javni komentari velikih tehnoloških investitora koji se zanimaju za tehnologije bez posade, a koji također imaju utjecaj na Trampa i pomogli su finansirati njegovu kampanju - mogli bi ukazivati na nova velika nastojanja u Trampovom Pentagonu, kojim bi se nekoliko skupih programa naoružanja moglo naći u smeću, u korist aviona bez pilota i vojnih vozila bez vozača.
Zastarjela tehnologija
Najbogatija osoba na svijetu, Ilon Mask (Elon Musk), koji je jedan od lidera Sekretarijata za efikasnost vlade, jedan je od najglasnijih u zagovaranju korištenja bespilotnih letjelica kao zamjenu skupih borbenih aviona s posadom, piše Politico.
U nizu objava na X-u prošle sedmice, osnivač Tesle je rekao da su "borbeni avioni s ljudskom posadom zastarjeli u doba dronova".
Također je podijelio video snimku kineskih bespilotnih letjelica i napisao:
- U međuvremenu, neki idioti još uvijek proizvode borbene avione s posadom poput F-35.
Investitor rizičnog kapitala Mark Andresen (Marc Andreessen), koji je donirao milione Trampovoj kampanji i čija je kompanija Andreessen Horowitz počela ulagati u male odbrambene start-up firme, rekao je u svom podcastu nedavno da je "zemlja koja pobjeđuje u ratu dronovima i tehnološkom ratu ide prema tome da ima najbolju vojsku".
Andresen je izjavio da mu je bivši časnik specijalnih snaga nedavno rekao da "ako uzmete 40 ljudi i bespilotne letjelice, sada u osnovi možete učiniti gotovo sve... letjelice postaju pametnije i mogu djelovati u rojevima i tako dalje".
No, Mask i Andresen nisu jedini zagovornici i finansijeri tehnologije u Trampovom okruženju - nekoliko drugih je također imenovano ili se navodno takmiče za položaje u njegovoj vladi.
Tramp je odabrao biznismena Džona Filana (John Phelan) kao svog kandidata za čelo mornarice. Filan, Trampov donator, vodi privatnu investicijsku kompaniju Rugger Management i nije do sada imao nikakve veze s mornaricom.
Navodno je još uvijek u igri za zamjenika ministra odbrane Trej Stivens (Trae Stephens), koji je suosnivač start-upa odbrambenih tehnologija Anduril Industries s Palmerom Lakijem (Luckey), koji je također podržao Trampa.
Milijarder i investitor Stiven Fajnberg (Stephen Feinberg), koji je saizvršni direktor Cerberus Capital Managementa i koji je uložio u nekoliko odbrambenih kompanija, također je navodno u utrci za drugog čovjeka Pentagona.
- Može li ministarstvo odbrane ubrzati s uvođenjem dronova? Apsolutno - kaže Bajron Kalan (Byron Callan), analitičar odbrambene industrije u Capital Alpha Partners.
- Ipak, nije pitanje ili-ili, pitanje je pravog miksa - s posadom i bez posade.
Rušenje dionica
Također ističe da su Maskove objave na društvenim mrežama "srušile za 3 ili 4 posto vrijednost dionica Lockheed Martina dan nakon što se to dogodilo, iako su se potom malo oporavile. Do ovih će rasprava doći, a ovi komentari bitni su i uzrokovat će promjene vrijednosti dionica".
Kada je obrana u pitanju, Andresen napominje da odbrana od malih bespilotnih letjelica predstavlja golem trošak, kao što je američka mornarica otkrila ove godine u Crvenom moru, kada su njeni brodovi proveli mjesece ispaljujući projektile vrijedne četiri miliona dolara da bi oborile bespilotne letjelice hutista koje koštaju nekoliko hiljada dolara.
- Možete se odbraniti od jednog drona s projektilom vrijednim 20 miliona dolara. Ali ne možete se odbraniti od 10.000 dronova i zato vam trebaju dronovi - rekao je Andresen
Iako Pentagon troši milijarde na razvoj novih dronova zračnih i morskih dronova - uključujući program Replicator, koji ima za cilj izgradnju hiljadu jeftinih, potrošnih dronova za korištenje u nadzornim i borbenim misijama - nema planova odbacivanja letjelica s posadom.