RAZGOVOR

Profesor Maksim Kamenjeckij iz Kijeva za "Avaz": Neće nam dati da u miru proslavimo Novu godinu

Broj poginulih je veliki. U pitanju su stotine hiljada, računajući obje strane mislim da može biti riječi o čak i blizu milion ili više poginulih

Prof. Kamenjeckij: Surovi rat. Facebook

Alen Bajramovic

prije 7 dana

Stanovnici Ukrajine već treću Novu godinu dočekuju u ratu, obično u skloništima jer tokom praznika se pojačavaju raketiranja ukrajinskih gradova. Iako već umorni i sa strahom i neizvjesnošću, dolazak 2025. godine ipak će biti obilježen.

- Moramo biti tu barem za nama bliske ljude, neka potpora, pa nešto pripremiti za djecu i unuke. Teško je ovo zvati slavljem, ali bili su Božić i Hanuka, pa ćemo i Novu godinu obilježiti. Imamo bor u centru Kijeva, neku zabavu za djecu, ali situacija je stvarno teška, jer ljudi na frontu ginu, a mislim da nam neće dati da proslavimo u miru, kao što nisu dali ni za Božić – kaže za "Avaz“ profesor Maksim Kamenjeckij iz Instituta za međunarodne odnose u Kijevu.

Obje strane

Sve posljedice surovog rata u ovom momentu nisu ni poznate. Gotovo osam miliona Ukrajinaca napustilo je zemlju, još milion i po raseljeno je unutar države. Na linijama fronta uništava se praktično sve, ekonomske štete su neprocjenjive, a broj poginulih s obje strane može se samo procjenjivati, jer obje strane nastoje umanjiti broj vlastitih, a povećati broj žrtava na drugoj strani.

- Broj poginulih je veliki. U pitanju su stotine hiljada, računajući obje strane mislim da može biti riječi o čak i blizu milion ili više poginulih. Nakon Drugog svjetskog rata u Evropi nije bilo takvih gubitaka – ističe Kamenjeckij.

Mogući početak pregovora o miru češće se spominje u posljednje vrijeme, ali naš sagovornik ne očekuje da se to desi u skorije vrijeme, jer Rusija postavlja nemoguće uvjete.

Četiri oblasti

- Putin i njegova ekipa kažu da ne mogu pregovarati s nelegitimnom vlašću, jer Ukrajina nije imala izbore i da je mandat predsjednika Zelenskog istekao. Međutim, po Ustavu, za vrijeme ratnog stanja nema izbora. Čak i kod mene na Univerzitetu i drugim institucijama nema izbora za dekane ili direktore, jer je dio kolektiva na frontu. Rusi insistiraju na aneksiji četiriju naših oblasti u kojima, osim na Krimu, nemaju punu kontrolu, pa onda Ukrajina nikada ne bi mogla postati članica NATO-a. Osim toga, našu vojsku smanjili bi na smiješnih 80.000 ljudi. Ukrajina to ne može prihvatiti, pa zato ne vidim u ovom trenutku nikakvih izgleda za pregovore – pojašnjava profesor Kamenjeckij.

Međunarodni plan

Dok gore Ukrajina, Gaza i drugi dijelovi svijeta, Balkan se također spominje kao jedna od kritičnih tačaka. Naš sagovornik uputio je poruku ljudima koji donose odluke na međunarodnom planu.

- Potrebno je u međunarodnim odnosima stvoriti efikasan sistem koji bi spriječio mogućnost izbijanja ratova. Sistem izgrađen nakon Drugog svjetskog rata više ne radi, a priče, zabrinutost i preporuke ne pomažu uspostavi mira. To je poruka koja iz Ukrajine ima smisla, jer svi se boje da nakon naših ratova krene još negdje. Na Pacifiku, naprimjer. Neke snage gledaju neefikasan sistem i smatraju da svoja pitanja mogu riješiti snagom. Narodu BiH želim sretnu Novu godinu, da se i kod vas situacija normalizira sa svim problemima koje imate – poručuje profesor Maksim Kamenjeckij.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.