REGION

Knjiga "Stenogrami o podjeli Bosne": Ovako je govorio Franjo Tuđman

Avaz.ba

30.11.2017

Šestorka vodećih ljudi nekadašnje Herceg-Bosne osuđena je na ukupno 111 godina zatvora, a Slobodan Praljak je usred izricanja presude popio otrov i ubrzo umro.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i predsjednik Sabora Gordan Jandroković kazali su kako je ova resuda nepravedna.

U saopćenju tužiteljstva nakon presude, navodeno je kako je pravomoćno potvrđeno da su, osim osuđene šestorke, i visoki dužnosnici hrvatskog vodstva, uključujući Franju Tuđmana, Gojka Šuška i Janka Bobetka, bili ključni sudionici udruženog zločinačkog poduhvata etničkog čišćenja muslimana.

Portal Lupiga prošle je godine izvukao nekoliko izjava Franje Tuđmana o BiH. Izjave su zabilježene tokom Tuđmanovih susreta sa saradnicima u Predsjedničkim dvorima ranih 90-ih i objavljene u knjizi “Stenogrami o podjeli Bosne”. Radi se o službenim stenogramima, a u nastavku su izjave Franje Tuđmana:


Ili će Bosna osigurati interese Hrvata ili podjela

“Ja sam rekao: ili takva Bosna koja će osigurati i interese hrvatskog naroda, ili molim – podjela! S time da sam ja rekao: jedan dio Srbiji, jedan dio Hrvatskoj, a može ostati i muslimanska državica u sredini, ona povijesna zemljica Bosna koja onda ne bi imala mogućnosti da ima ambicije stvaranja neke velike islamske države u Evropi”. 

(17.9.1991.)


U BiH se vodi rat za granice hrvatske države  

„Ja sam u junu zvao i ministra i načelnika stožera i početkom jula sam molio, rekao sam im u Bosni i Hercegovini se sada vodi rat za područje granice hrvatske države. Prema tome, treba sve učiniti, pomoći da se to područje održi. Nije nam isto da li će granica hrvatske države biti Jajce sa Travnikom ili samo sa Novim Travnikom, Vitez, Busovača… Sa cjelovitom Bosnom mi bismo izgubili Bosnu u potpunosti – čitava Bosna bila bi protiv nas. Ali, na ovaj način mi ćemo imati, slušajte, granice hrvatske države kakve možda nikada u historiji nismo imali.” 

(6.11. 1993.)

Uspostavljanje Bosne je historijski apsurd

“I s našeg gledišta, ne manje negoli sa srpskog, postoji potreba da se pitanje riješi u svojoj biti, jeli, jer je uspostavljanje Bosne, granica Bosne i Hercegovine poslije Drugog svjetskog rata historijski apsurd vraćanja jedne kolonijalne tvorbe nastale od 15. do 18. stoljeća.” 

(8. 6. 1991.)

Perspektiva suverenosti BiH nema izgleda

“S perspektivom suverenosti Bosne i Hercegovine nema nekakvih izgleda. Čak kada bi se mogla održati, gospodo, Bosna i Hercegovina kao posebna, što to znači? Uspostava granice… Hoćemo li uspostaviti granice između Hrvatske i Hercegovine da Hrvat iz Hercegovine ne može ići u svoju Hrvatsku ili ovaj Hrvat tamo?..” 

(27.12.1991.)

Vrijeme je da okupimo Hrvate u najvećim mogućim granicama

“Kao što smo iskoristili ovaj historijski trenutak da stvorimo samostalnu Hrvatsku međunarodno priznatu, tako mislim da je vrijeme da iskoristimo, da okupimo hrvatsko nacionalno biće u maksimalno mogućim granicama. Da li bi to bilo baš 30 općina ili 28 – to je čak sa toga gledišta od manje važnosti…” 

(27.12.1991.)

Komunisti su izmislili BiH

“Bosne i Hercegovine nije bilo između dva rata. Komunisti su je izmislili, poslije Drugog svjetskog rata vratili na scenu, čak Muslimane proglasili nacijom, zato da bi, tobože, riješili suprotnosti između srpskog i hrvatskog naroda. Jesu li u tome uspjeli? Nisu, naprotiv…” 

(27.12.1991.)

Ako dođe do razlaza, Zapadna Bosna je dio Hrvatske

“Koliko god smo mi s Muslimanima, s Izetbegovićem, sklopili sporazum, i javni i tajni, da treba ostvariti saradnju između Muslimana i Hrvata, toliko se te operacije, s njihove strane, još uvijek nastavljaju. A mi zbog strateških razloga trebamo ići na taj sporazum s njima. Ali, isto tako, i osigurati strateške interese Hrvatske što se tiče teritorija. A imamo i s Abdićem sporazum, da, ako dođe do razlaza, odnosno kada dođe do razlaza, da ta Zapadna Bosna je sastavni dio Hrvatske.” 

(22.10.1993.)

Ako treba sačuvati Bosnu, onda smo mogli sačuvati i Jugoslaviju

” Na takve primjedbe da je trebalo cjelovitu Bosnu sačuvati, da smo se trebali boriti za cjelovitu Bosnu– a takvih je primjedaba bilo, ne samo u ovom pismu tih svećenika, nego i u hrvatskoj politici– vi znate da sam ja odgovorio: Onda smo mogli sačuvati i cijelu Jugoslaviju, pa bi svi Hrvati bili u cijeloj Jugoslaviji.” 

(5.11.1993.)

Moramo osigurati buduće granice hrvatske države u BiH

” Tu imam nekakve papire, tobože, Srbi nam spremaju rat ovdje u Hrvatskoj, i ofenzive. Rekao sam: neće biti rata sada u Hrvatskoj, niti nam ga ne treba sada u Hrvatskoj! Sada moramo osigurati granice Hrvatske, te buduće granice hrvatske države u Bosni i Hercegovini! To je posebna povijesna zadaća hrvatske države, Hrvatske vojske, nešto što ne smijemo propustiti, je li…” 

(6.11.1993.)

Nemojmo se igrati, treba stvarati Herceg-Bosnu, odnosno Federaciju

“Nemojmo se igrati znači nekakve dvije vlade i dvije države. Treba stvarati državu Herceg-Bosnu, odnosno Federaciju…” 

(30.9.1994.)

Razgovor o rušenju Starog mosta u Mostaru  

“Franjo Tuđman: Dobro, usput, taj mostarski most, ko ga je porušio?

Mate Boban: On je – bile su strašne kiše – toliko pucan prije, tako da je sam pao.

Franjo Tuđman: Hoćemo li opet mi biti optuženi.

Mate Boban: Jutros se govori da se ne zna.

Jukić: Muslimani će nas optuživati. Međunarodni kažu da se ne zna ko je, a oni su povukli nekakve svoje izjave. Javili su slijedeće: desila se jedna velika tragedija – srušio se Stari most, hitno je potrebno – srušio se – mi imamo original kako su govorili, hitno je potrebno radio… sa Sarajevom, 14 sati hitno i pozovi najglavnijeg za cijelu republiku, za IPD i vojnu policiju, ovaj njihov iz Mostara.

Mate Granić: Imam prijedlog – najvažnija stvar što će reći španjolski bataljon, apsolutno najmjerodavniji. Prema tome, moj prijedlog je odmah, danas netko tko je najpovjerljiviji da ode ko ima vezu, odmah. Njihova izjava je najvažnija. Imati tu informaciju, imati sve, jer ako oni kažu dobru informaciju, onda je izuzetno, jer se inače to na CCN-u.

Franjo Tuđman: Inače, među nama, rušenje u vojnom pogledu, kome ide više u korist?

Mate Boban: Nama.” 

(23.11.1993.)

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.