JASAN STAV

Đukanović: Srbija pokušava da vlada Crnom Gorom, BiH, Kosovom i Sjevernom Makedonijom

Kina poštuje našu slobodu i naše izbore, nikad se nisu miješali u našu politiku, istakao je Đukanović

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i viši savetnik Instituta za mir SAD Ves Mičel. Printscreen

A. O. / Glas Amerike

30.3.2023

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović izjavio je da ruska agresija na Ukrajinu ima snažne refleksije na prostor Zapadnog Balkana, dodavši da od 2014. godine Rusija mijenja kurs o perspektivi Zapadnog Balkana i pokušava da utiče da zemlje u regionu biraju drugačiju budućnost, umjesto evropske.

- Niko od nas nema iluzije da će Rusija da odustane od svojih namjera, čak suprotno povećaće destrukciju i proširiti svoj repertorar hibridnog rata - naveo je Đukanović koji je bio gost Instituta za mir na panelu o sigurnosti u Evropi, prenosi Glas Amerike.

Lošija situacija

On je naveo da je situacija na Balkanu danas lošija nego prije šest-sedam godina.

Kaže da je skretao pažnju kad je pričao sa evropskim i NATO zvaničnicima, da nema vakuma u geopolitici, i da ako EU i NATO nisu prisutni u regionu, tu će ući neko drugi, te da je Rusija to iskoristila.

- Srećom mi smo članice NATO, ali smo nekoliko puta, zajedno sa ostalim državama Zapadnog Balkana stagnirali na putu ka EU - rekao je predsjednik Crne Gore.

Dodao je da je na Zapadnom Balkanu replika onoga što Rusija želi da uradi u svojoj regiji.

Pokušaj Srbije

- Na Balkanu sada imamo pokušaj pravljenja srpskog svijeta kao neku vrstu produžetka ruskog svijeta u ruskom regionu, i kao što oni pokušavaju da vrate uticaj koji je Sovjetski Savez imao, to isto radi i Srbija. To su retrogradne politike, one ne žele da vladaju svojim zemljama, one žele da vladaju nacijama. To vidimo u regionu gdje Srbija pokušava da vlada Crnom Gorom, pokušava da vlada Bosnom i Hercegovinom (BiH), Kosovom i Sjevernom Makedonijom. I rekao bih da nažalost, ta politika još nije dobila adekvatan odgovor naših zapadnih partnera - istakao je Đukanović.

Kako navodi, rat protiv Ukrajine ujedinio je EU i zapadni front i poslije početka rata EU je jasno pokazala i svoju politiku prema zemljama Zapadnog Balkana i to ohrabruje.

- Nažalost, posljednjih godina smo imali poprilično nizak nivo interesovanja EU da nastavi svoju najuspješniju politiku, a to je politika proširenja - ističe Đukanović.

Buđenje nacionalizma

On dodaje da Evropa nije mnogo uradila na politici proširenja, i da je to Rusija iskoristila da budi nacionalizme.

- Ovo je region gdje ljudi nisu rođeni sa evropskim vrijednostima. Ovaj region je vodio ratove, duže nego što se razvijao. Činjenica je da vrlo često imamo nestabilnosti - upozorava predsjednik Crne Gore.

Dodaje da je vrlo je lako da Zapadni Balkan uđe u greške i da je važno da se Evropa sada fokusira na Zapadni Balkan.

- EU i NATO treba da kažu da je to zona njihove odgovornosti i tačka. Ako se to dogodi, nastaviće se reforme na Zapadnom Balkanu – rekao je predsjednik Crne Gore.

O neriješenim pitanjima u regionu

- Neka pitanja nisu riješena 28 godina poslije Dejtonskog sporazuma, Sjeverna Makedonija nema početak razgovora sa EU, proces pregovora Srbije i Kosova je neizvjesan, a za mene najbeznadežnije izgleda problem sa funkcionisanjem Bosne i Hercegovine, rekao bih - kaže Đukanović.

On kaže da je Amerika imala ključnu vanjskopolitičku ulogu u bivšoj Jugoslaviji do 1995. godine, te je promijenila fokus, a da nema kapaciteta u međunarodnoj zajednici koji bi mogao da rješava ova pitanja.

- Suočavamo se sa time da Rusija koja tradicionalno koristi Balkan, sada iskorišćava Balkan da širi svoje interese. Kad god dođe do neke prilike da se napravi ozbiljan napredak u rješavanju problema između Srbije i Kosova, Rusija se umeša. I umiješaju se i u Bosni i Hercegovini, čim dođe do napretka u funkcionisanju, odmah ohrabre RS, i pokušavaju da spriječe Bosnu i Hercegovinu da postane funkcionalna država. Balkan je i dalje bojno polje za Rusiju da svoje ciljeve ispuni - kaže Đukanović.

On dodaje da je skeptičan "da će se ovi ambiciozno postavljeni kratki rokovi za potpisivanje sporazuma Srbije i Kosova biti ispunjeni.

Razgovori sa Kosovom

- Srbija ne prihvata da je Kosovo nezavisno, pokušava na sve načine da vrati stvari na početak i da pokaže i dokaže da Kosovo treba da bude u Srbiji. To je politika revizionizma i to je kao Putinova politika da se obnovi Sovjetski Savez. Nažalost, Srbija je izgubila Kosovo - kaže Đukanović.

On kaže i da mu se čini da zapadni pregovarači žele da odoborovolje Srbiju kako bi bila konstruktivna u razgovorima sa Kosovom, i da daju previše usluga Srbiji.

Kineski uticaj

Kada je u pitanju drugi uticaj, kineski, Đukanović kaže da je on očigledan i prisutan, pogotovo u ekonomiji i najviše se pokazao u infrastrukturi.

- Nema ga jednako u svim zemljama, ima ga u Crnoj Gori, ali se najviše fokusira na najveću zemlji u regionu – Srbiju - kaže predsjednik Crne Gore.

Strategija Kine

Dodaje je da je dugoročna strategija Kine, prisutnost u regionu, ali i želja Kine da bude bliža EU.

- Kina poštuje našu slobodu i naše izbore, nikad se nisu miješali u našu politiku - istakao je Đukanović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.