Nijedno od pet čula kod novorođenčeta nije potpuno razvijeno. Da jeste, dijete bi bilo zatrpano mnoštvom novih mirisa, zvukova, ukusa, prizora i materijala. Čini se da se priroda pobrinula za postepen razvoj čula koji traje sedmicama, mjesecima, čak i godinama, kako bi dijete polako i postepeno ušlo u novi svijet.
Šta i kako čuju
Kako im je srednje uho još nerazvijeno, bebe po rođenju imaju prilično slab sluh. Najbolje čuju nagle promjene tona i intonacije, a upravo se na taj način i obraćamo bebama.
Novorođenče voli slušati zvukove koje je čulo u maternici. Bebe tako reagiraju na snimke srčanih otkucaja majke i na njen glas. Iako bebin sluh nije savršen, tek rođena djeca mogu čuti jeku koju starija djeca i odrasli ne registriraju.
Vide "kroz maglu"
Novorođenče vidi, ali njegov mozak još nije potpuno "umrežen" za promatranje. Za razliku od sočiva u očima odraslih, koje se brzo prilagođavaju promjenama udaljenosti predmeta koje vide, sočiva novorođenog deteta fiksirana su na jedan razmak, obično između 20 i 40 centimetara. Tako beba vidi predmete kao u magli, u kojoj objekti, kako se približavaju i udaljavaju, ulaze i izlaze iz fokusa.
Nakon rođenja, rožnjača oka nema ni sposobnost razlikovanja detalja. Zato novorođenče pogledom traži predmete s mnogo kontrasta, koje može lakše vidjeti i koji su mu zanimljivi. Djeca nisu, kao što se dugo smatralo, slijepa za boje, a s četiri mjeseca, djeca mogu razlikovati sve boje.
U osmom mjesecu djeca vide jednako dobro kao i odrasli, no normalan razvoj vida najviše zavisi od toga jesu li se djeca u prve dvije godine dovoljno koristila vidom.
Ukus i miris - šta bebe vole
Istraživanja čula ukusa pomogla su da se odgovori na pitanje koje zbunjuje većinu roditelja: zašto djeca vole slatko. To je urođeno. Ljudi se rađaju s predispozicijom da vole slatko, dakle vole majčino mlijeko koje sadrži dosta šećera. Također, urođeno im je da ne vole ništa gorko, a gorak ukus je svojstvo nekih štetnih materija.
Čini se da i čulo mirisa postoji od rođenja, no teže ga je provjeriti jer je, u poređenju s čulima, lista mirisa gotovo beskonačna. Dojena djeca raspoznaju miris mlijeka svoje majke i osjete razliku u njegovom ukusu kada majka pojede neku hranu jačeg ukusa.
Grubo - glatko
Bebe su posebno osjetljive na dodir. Zato se vole maziti, a prija im i masaža. Maženje je toliko važno za razvoj da se preporučuje kao tehnika u novorođenačkoj intenzivnoj njezi. Roditelji su najčešće previše nježni prema bebama, koje zapravo više uživaju u blagom pritisku nego u golicanju.
Nadražaj je uslov za zdrav rast i razvoj svakog djeteta. A za to nije potrebna posebna oprema - dovoljna je svakodnevna njega, pažnja i ljubav.