Dinamika pregleda trudnica je specifična. Nakon izostanka menstruacije i sumnje na trudnoću treba se obratiti ginekologu. Prvi pregled je od posebnog značaja.
Jednom mjesečno radite ginekološke preglede, analizu krvi i mokraće, mjerite krvni pritisak i tjelesnu težinu, a na početku, prema indikacijama, i testove na viruse i hormone štitne žlijezde.
Ultrazvučni pregled u urednim trudnoćama dovoljno je uraditi tri do pet puta, mada se u novije vrijeme parkticora UZV pregled svakog mjeseca. Bolovi, promjena vaginalnog sekreta, otjecanje plodove vode, porast krvnog pritiska, otoci i niz drugih simptoma također zahtijevaju ginekološki pregled.
Porast tjelesne mase u optimalnim uslovima kreće se od osam do 12 kilograma, što obezbjeđuje normalno funkcioniranje organizma majke i normalan razvoj ploda. Svaki porast tjelesne težine iznad predviđenog dodatno opterećuje i majku i plod i dovodi do niza vrlo neugodnih komplikacija.
Trudnice nakon 35. godine starosti, bez obzira na to da li su do tada rađale ili ne, te trudnice s opterećujućom genetikom, zahtijevaju poseban tretman u smislu invazivnih dijagnostičkih metoda radi utvrđivanja hromozomskog potencijala ploda.
Trudnice mlađe od 35 godina u obavezi su da urade dabl i tripl test, koji evidentiraju rizičnu grupu predviđenu za dalju dijagnostiku hromozomskih poremećaja ploda.