Postporođajna depresija je poremećaj raspoloženja koji se ponekad razvija 2 do 3 sedmice nakon porođaja i može trajati do godinu. Ovo je za portal “Avaza” kazao dr. Slobodan Nogo spec. psihijatar Načelnik Centra za mentalno zdravlje u Istočnom Sarajevu.
U BiH ne postoje podaci o broju slučajeva ustanovljene postporođajne depresije kod porodilja, ali dr. Nogo, navodi da je u bolnicama u BiH uspostavljen takav program da ginekolozi kada primjete neke od simptoma depresije kod trudnica kontaktiraju psihijatre i usmjeravaju ih na tretman.
Također tu su i patronažne sestre koje u prvim danima obilaze porodilje te ako primjete bilo kakve promjene na porodilji obavještavaju nadležne, a oni potom psihijatre.
To pomaže poslije da porodilja izbjegne postporođajnu depresiju. Također je istakao kako nije tačno da je to tabu tema, ali navodi da može biti poneki slučaj u manjim mjestima da se pokušava sve to prikriti. Naime, sve više se razgovara o ovoj temi s trudnicama, ali i porodiljama, i pokušava im se pomoći na sve moguće načine.
Znakovi postporođajne depresije uključuju: nekontrolisana plačljivost, povećana pospanost ili nesanica, gubitak apetita ili prekomjeran unos hrane, razdražljivost, jak umor, glavobolja, osjećaj pretjerane anksioznosti, a ponekad i napade panike, krivica, nemogućnost koncentracije, nespremnost za komunikaciju sa drugim ljudima, nespremnost da se dijete uzme u naručje i igra se s njim.
- U periodu postporođajne depresije žena doživljava jaku tugu, anksioznost i umor. Gubi interesovanje za sve što je nekada zanimalo. Ponekad ne može ni da brine o sebi i detetu. Depresiju se često brka sa postporođajnom melanholijom. Postporođajna melanholija ne zahtijeva liječenje i nestaje nakon stabilizacije hormonske pozadine – kaže dr. Nogo za "Avaz".
Poteškoća je u tome što postoji toliko mnogo simptoma depresije da ih je prilično teško otkriti samo gledanjem u oči. Dijagnozu može postaviti samo specijalist nakon niza kliničkih studija.
- Na pitanje koliko dugo traje postporođajna depresija nema konkretnog odgovora. Sve zavisi od psihičkog stanja u porodici i općeg raspoloženja žene. Međutim, bez odgovarajućeg liječenja, postporođajna depresija može trajati mjesecima, pa čak i godinama, postajući hronična, a kasnije će uzrokovati i druge ozbiljne probleme: bolesti srca, gojaznost, nesanicu, poremećaje endokrinog sistema i općenito može značajno umanjiti kvalitetu života – navodi dr. Nogo.
Uzroci postporođajne depresije još uvijek nisu poznati. To može biti genetska predispozicija, hormonska neravnoteža, tip ličnosti, individualno iskustvo, trauma, faktori okoline. Okidači mogu biti selidbe, emigracije i stresne situacije na poslu i kod kuće.
Faktori koji povećavaju rizik uključuju: destruktivni odnosi i svađe u porodici, niska materijalna podrška, teška trudnoća, višestruka trudnoća, vanbračna trudnoća, preuranjene kontrakcije ili porođaj (do 37 sedmica), komplikacije trudnoće i porođaja, hospitalizacija djeteta, hronični stress I nedostatak sna.
- Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, postoje dva načina liječenja postporođajne depresije: psihoterapija i podrška lijekovima. Ako je oblik blag, dovoljna je psihoterapija, posebno kognitivno-bihejvioralna terapija. U slučaju teškog toka bolesti uz terapiju je povezana i podrška lijekovima – ističe dr. Nogo za "Avaz".