U Mostaru će od 9. do 13. aprila biti održan Međunarodni sajam privrede, jedna od najznačajnijih i najposjećenijih privrednih manifestacija u regionu.
Zemlja partner ovogodišnje, 22. po redu sajamske manifestacije ponovo je Narodna Republika Kina.
- Ne treba posebno naglašavati koliko je kinesko partnerstvo značajno za Mostarski sajam, ali i za cijelu BiH. Štand Narodne Republike Kine zauzima približno 2.000 metara kvadratnih, a u Mostar dolazi oko stotinu njihovih firmi, među kojima su i giganti poput "Greeja", "Huaweija", ZTE-a, BGI-ja i brojnih drugih, koje su već bile na našem sajmu - kazala je na današnjoj pres-konferenciji Dalfina Bošnjak, direktorica Sajma.
Navela je da su više od pola godine u pregovorima s Pekingom kako bi se kineski izlagači što kvalitetnije predstavili na Sajmu.
Ambasador Narodne Republike Kine u BiH Ji Ping naveo je da su diplomatski i privredni odnosi Bosne i Hercegovine i Kine u konstantnom usponu u proteklih 25 godina.
Vrijednost trgovinske razmjene između Kine i BiH u protekloj godini, kako je istakao, zabilježila je rast od 38 posto i iznosila je 187 miliona američkih dolara, što je povećanje za 37,9 posto.
- Izvoz robe iz Kine u BiH iznosila je 109,73 miliona američkih dolara, a uvoz robe iz BiH u Kinu iznosila je 77,4 miliona američkih dolara - kazao je kineski ambasador.
Marko Šantić, predsjednik Privredne komore FBiH, osvrnuvši se na vanjskotrgovinsku razmjenu između Kine i BiH, naveo je da je riječ o veoma velikom suficitu.
- Iz Kine uvozimo najviše IT opremu, dijelove tkanine i plastike, valjane proizvode od čelika, igračke, dijelove i pribor za motorna vozila i rasvjetna tijela. Izvozimo nešto papira, kartona, namještaja, građevinskog kamena, vina. Velik prostor za saradnju je turizam - naveo je Šantić.
Uz Kinu, svoje privredne potencijale predstavit će tridesetak zemalja. Sastavni dio Mostarskog sajma su i dvije podsajamske manifestacije Sajam turizma te Sajam knjiga i grafičke industrije.