Roditelji mostarskih školaraca okupljenih u Udruženje „Naša djeca“ večeras su organizirali protestnu šetnju pod nazivom „Socijalizacija, ne ekranizacija“.
Članovi ovog Udruženja, njih više od 2.500 već duže vrijeme iskazuju nezadovoljstvo organizacijom nastavnog procesa, a protestnom šetnjom su nadležnima željeli poručiti da od svijih zahtjeva neće odustati.
Kako je kazala Mirjana Laganin, portparol Udruženja, njihov glavni zahtjev jeste taj da se online nastava održava, isključivo, u slučaju opće karantene.
- Zahtijevamo da se mjera samoizolacije izrekne samo zaraženom djetetu, a ne svim učenicima u grupi, odnosno razredu. Također, da se mjerenje temperature djeci vrši kod kuće, a ne pri ulasku u školu. Zahtijevamo i obavezno uvođenje velikog odmora za učenike svih razreda na otvorenom te ukidanje ograničenja maksimalnog broja učenika na 15 i formiranje razreda ovisno o kapacitetu učionica, kao i da se ispita koliko mjere utječu na psihološki i socijalni razvoj djeteta - iznijela je Laganin.
Naglasila je da se roditelji konstantno javljaju i negoduju te da iznose razna iskustva u proteklih sedam dana nastave.
- Imali smo slučaj u vezi samoizolacije, gdje je djetetu određena ta mjera, zbog zaražene majke. Međutim, nakon isteka mjere, škola ne želi vratiti dijete, a s druge strane liječnik ne želi propisati obavezu testiranja budući da dijete nema simptome. Pored toga i učitelji su nezadovoljni zbog rotiranja, jer su grupe podijeljen onako kako to ne treba biti, to se moglo drugačije organizirati, a u svakom slučaju roditelji imaju puno poteškoća oko brige za svoju djecu u ovakvim okolnostima provođenja nastave - kazala je ona.
Dragan Musa, član UO Udruženja i roditelj troje djece, od kojih je dvoje školskog uzrasta poručio je da će ustrajati do kraja, sve dok se , naveo je, ne dogode promjene i dok nadležno ministarstvo ne počne razgovarati s roditeljima.
Ajla Žujo majka dvoje djece uzrasta 15 i 11 godina kazala je kako želi da se njena djeca normalno obrazuju, a ne da nastavu pohađaju na ovaj način. Mjere koje su donesene su, kazala je, nelogične, pogotovo, u okolnostima kada su dopuštene svadbe, kada rade ugostiteljski objekti i kada djeca, na koncu, zajedno pohađaju razne vannastavne aktivnosti i kada se druže van škole.
- Pitam se zašto niko nije reagovao u februaru, kada su nam djeca masovno obolijevala od gripe,čega li već, kada su nam razredi bili desetkovani. Zbog čega tada nisu škole bile zatvorene - rekla je Žujo.
Podršku roditeljima su pružili i brojni učitelji i nastavnici, a također, u Gradskom parku je organizirano i potpisivanje peticije sa zahtjevima koje će roditelji uputiti nadležnim instancama.