PROTESTI SINDIKATA RS

Tepavčević za "Avaz": Ukoliko vlast ne izađe u susret ovoj platformi, organizovat ćemo masovne proteste

Predstavnici nekoliko sindikalnih udruženja, koja broje više od 30 hiljada članova, potpisali su dokument "Sindikalna platforma za spas RS"

Željko Tepavčević. Direkt portal

12.2.2025

Najavljen je masovni sindikalni bunt u RS. Predstavnici nekoliko sindikalnih udruženja, koja broje više od 30 hiljada članova, potpisali su dokument "Sindikalna platforma za spas RS".

Predsjednik Konfederacije sindikata RS Željko Tepavčević kazao je za "Avaz" da je Konfederacija definisala svoje zahtjeve kroz šest ciljeva.

- Devet sindikata u RS se udružilo pod pokroviteljstvom Konfederacije sindikata ovih dana. Očekujem i pridruživanje drugih sindikata, zato što je članstvo u Konfederaciji 0 maraka. Našu platformu koju smo nazvali "Sindikalna platforma za spas RS" definisali smo kroz šest ciljeva, a svaki taj cilj ima razradu po svim temema na koji način ćemo da radimo tu borbu. Čitavi timovi sindikata rade na toj platformi koja je potpisana prije dva dana. Uskoro ćemo uputiti skupštini dokumente oko izmjena zakona kojim bi se spriječila privatizacija Elektroprivrede, izmjena zakona o platama, gdje bi svim zaposlenim bilo garantovano da imaju platu, regres i topli obrok, a ne kao sada da imamo u sedam oblasti da im se sve nalazi u plati i to više nije plata, nego su to ukupna primanja koja su zagarantovana zakonom o radu - kazao je Tepavčević.

Protesti i štrajkovi

On pojašnjava da su ekonomska kriza i visoke cijene prehrambenih artikala utjecale na udruživanje sindikata, te se nada da će udruženim snagama uspjeti postići svoje ciljeve.

- Ekonomska kriza koja sve više kuca na vrata je prinudila sve sindikate na ukrupnjavanje sindikalne scene, jer mislimo da bolje rezultate možemo postići zajedno nego pojedinačno. Ono što je očekivati u narednom periodu jeste ukoliko se ne pokrene vlast i izađe u susret ovoj platformi, jeste da ćemo organizovati proteste i štrajkove i da će to biti sigurno masovno. Našu platformu treba da podrže svi direktori i ministri i svi oni koji sjede u institucijama vlasti ukoliko su im čiste ruke. Ukoliko su im ruke uprljane kriminalom, naravno da će one da budu protiv ove platforme. Ona je suštinski usmjerena protiv korupcije, kriminala, za vraćanje narodnog novca koji je izvučen iz javnog sektora. Jedna korjenita promjena u društvu može se ostvariti kroz ovu platformu i kako bi ovo malo naroda što je ostalo moglo da živi - kazao je Tepavčević za "Avaz".

Troškovi života

Tepavčević smatra da mjere koje Vlada RS donosi, nisu dovoljne da poprave ekonomski standard stanovništva.

- Sve mjere koje Vlada donosi, na osnovu doprinosa i poreza povećanjem plata koje nisu dovoljne, ne prate troškove života. Oni obezbjeđuju veće prihode po osnovu doprinosa i poreza, a s druge strane veliki trgovački lanci diktiraju cijene i tako se pravi dodatni prihod po osnovu PDV-a. Prije 2020. godine imali smo maržu na osnovne prehrambene proizvode od nekih 18 do 19 posto, a sada je ta marža 39 posto. Svi oni društveno odgovorni trgovci ili trgovački lanci koji pokušavaju da zadrže društveno odgovorne cijene, nailaze na velike probleme u konkurenciji sa velikima, jer ti veliki ucjenjuju i dobavljače. Smatramo da cijene prehrambenih proizvoda mogu da budu mnogo niže, nego što su sada. Razlike se kreću i po 30 posto po određenim mjestima - kazao je Tepavčević za "Avaz".

Stanje u RiTE "Ugljevik" i "Gacko"

Tepavčević, koji se nalazi na čelu Sindikata RiTE "Gacko" kazao je da je ovo preduzeće zahtjevalo od entitetske vlade zabranu dodjele koncesije, kako se ne bi doveli u situaciju u kakvoj se našao RiTE "Ugljevik".

- Mi smo u Gacku pokrenuli tu priču kako se ne bi Vlada usudila da nekom drugom da koncesiju ili bilo koji dio ležišta u gatačom rudarskom bazenu. Imamo obećanja od RiTE "Gacko" da su oni pokrenuli sve potrebne radnje prema Vladi i zatražili da dobijemo koncesiju na kompletan gatački rudarski bazen koji nam je 2020. godine znatno smanjem rješenjem resornog ministarstva. RS mora da plati ogromne pare zbog RiTE "Ugljevik" koncesionaru "Comsar" koji je 2013. godine dobio koncesiju, na polje "Ugljevik - Istok 2" u kome je procijenjeno da se nalazi 48 miliona tona uglja. U svim ostalim aneksima resorno ministarstvo na čelu sa Petrom Đokićem je pogodovalo tom koncesionaru i sada smo dovedeni u situaciju da neko mora da plati ogroman novac i to je novac svih građana RS kako bi se prirodno bogatstvo vratilo ponovo RiTE "Ugljevik". Smatramo da je nedopustivo da se isplati toliki novac koncesionaru koji nije izvršio svoje obaveze, a da niko za to ne odgovara. Mi tražimo odgovornost svih onih u lancu i pravnu i krivičnu i materijalnu koji su takvim djelvoanjem ugrozili RS, prije svega mislim na resorno ministarstvo, a potom i na sve u nižem rangu rukovođenja od uprava RiTE "Ugljevik" i tako dalje, jednostavno da se istraži i to je jedan od suštinskih zahtjeva sindikata. Smatramo da se previše novca izvuklo na bespotrebne i sumnjive tendere i javne nabavke - zaključio je Tepavčević za "Avaz".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.