Općina Novi Grad u Sarajevu traži od Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća „Rad“ i nadležnih kantonalnih ministarstava prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša te komunalne privrede i infrastrukture da hitno riješe način odlaganja otpada na deponiji u Smiljevićima.
- U protivnom, snosit će odgovornost za eventualne nove blokade saobraćajnica u naseljima kroz koja se vrši odvoz otpada prema Gradskoj deponiji - saopćeno je iz te općine.
- Naime, nešto više od godinu nakon postizanja dogovora s građanima okolnih naselja, koji su nekoliko puta protestirali i blokirali odlaganje otpada na Gradskoj deponiji, problem širenja neugodnog mirisa u okolnim naseljima ponovo je prisutan te se u posljednje vrijeme ponovo s deponije širi nesnosan smrad. Naročito je problem izražen u ljetnim mjesecima kada ljudi znatan dio vremena provode u baštama, na terasama i zbog takvog rada deponije skoro da ne mogu otvoriti prozore i vrata njihovih kuća.
- Podsjećamo, građani okolnih naselja organizirali su proteste i blokirali odlaganje otpada na Gradsku deponiju, u oktobru i novembru 2016. godine, a 8. novembra 2016. godine, postignut je dogovor da će preduzeće „Rad“ hitno pristupiti sanitarnom odlaganju otpada, što podrazumijeva prekrivanje svakog sloja otpada slojem zemlje i folijom koja sprečava širenje neugodnog mirisa u okolini. Tada je dogovoreno i otvaranje nove sanitarne plohe, kao i da se prečistač otpadnih voda, koji se nalazi u donjem dijelu deponije, stavi u funkciju - navodi se u saopćenju.
Općina Novi Grad dalje navodi da je nakon dogovora preduzeće „Rad“ bilo započelo sanitarno odlaganje otpada i izgradnju nove sanitarne plohe te je problem u znatnoj mjeri bio riješen. Međutim, iz nekog razloga je taj proces stao te se nesnosan smrad ponovo širi novogradskim naseljima u neposrednoj blizini Gradske deponije.
Stoga Općina Novi Grad traži od javnog komunalnog preduzeća „Rad“ i nadležnih kantonalnih ministarstava da hitno reagiraju, ali i da objasne građanima zbog čega se ponovo stalo sa sanitarnim odlaganjem otpada, je li uzrok nedostatak sredstava ili nešto drugo i zbog čega se dešavaju isti problemi zbog kojih su prije više od godinu organizirane blokade odlaganja gradskog otpada.
- U ranijem periodu su obrazloženja bila da preduzeće „Rad“ ne može problem sanitarnog odlaganja otpada riješiti zbog radova koje je vršilo Tužilaštvo BiH, ali se na kraju ispostavilo da taj problem nije imao nikakve veze s neugodnim mirisom koji se širi iz Gradske deponije - navodi se u saopćenju.