Stari zanati uvijek su bili zaštitni znak Baščaršije, međutim, sve više zanatskih radnji se zatvara. Posljednja u nizu užarska radnja, vlasnika Džemala Kurahovića, koja je tvrdoglavo odolijevala vremenu i novitetima, zapečaćena je 22. oktobra 2018. godine. Radnja je zatvorena, a užar Džemal tu više i ne dolazi. Ne javlja se ni na telefonske pozive.
Minimalne kirije
U Info pres-centru Općine Stari Grad kazali su nam da u radnju niko ne dolazi nešto više od mjesec. Prema informacijama koje oni imaju, porodica Kurahović je odlučila iznajmiti prostor.
- Zainteresiranih će sigurno biti s obzirom na to da se radi o veoma privlačnoj lokaciji – kazali su u Info pres-centru.
Kurahovića smo pokušali kontaktirati i putem Udruženja zanatlija KS, ali budući da nije bio član, nemaju informacija o posljednjem užaru.
S druge strane, zatvaranje starih zanatskih radnji za Udruženje nije ništa novo i kažu da je postalo teško održati ovu prepoznatljivu sarajevsku tradiciju.
Vijećnik u Starom Gradu Seid Škaljić tvrdi da Općina čini sve što je u njenim mogućnostima kako bi kontinuirano pomagala zanatlijama.
- Kirije su smanjene na minimum, tako da su sada na nivou cijena poslovnih prostora u prigradskim naseljima, ako ne i manje. Općina ovdje čak ide na vlastitu štetu jer ostaje bez velikih budžetskih sredstava koja bi dobila od izdavanja ovih prostora – kazao je Škaljić.
Gube interes
Ono što Škaljić vidi kao problem jeste kulturološka promjena. Mladi gube interes za stare zanate.
- Ne vide budućnost u nastavku ove tradicije. Oni koji čak i završe zanate, često odlaze van granica naše zemlje jer se njihove vještine više cijene negdje drugo. Ovdje, nažalost, ne vide mogućnost da napreduju – dodao je Škaljić.