Na današnjoj press konferenciji kojoj su prisustvovali ministrica zdravstva Kantona Sarajevo Amela Sofić, ministrica za obrazovanje, nauku i mlade KS Zineta Bogunić, direktorica Zavoda za javno zdravstvo Aida Pilav šef Epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo Aida Pitić potvrđeno je kako je u Kantonu Sarajevo proglašena epidemija morbila te da to stanje traje još od 2015. godine.
Ministrica Sofić kazala je da je broj oboljelih povećan te da sada ima 113 oboljelih.
Pojasnila je da su morbili zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, preko nosa i usta.
- U prvoj fazi bolesti pacijenti imaju povišenu temperaturu, upalu gornjih disajnih puteva, kasnije se javlja osip. Mogu se javiti komplikacije kao što je sveopća upala mozga, upala uha, pluća i slično. Posebno su pogođene one kategorije stanovništva koje borave u zatvorenim prostorijama. Najviše oboljelih je u općinama Novi Grad i Novo Sarajevo jer su najmnogoljudnije. Dominira starosna struktura djece od dvije do pet godina. Zabrinjavajuće je da djeca ispod jedne godine čine 20 posto svih ukupno oboljelih - ističe Sofić.
Istakla je da je riječ o problemu niskog obuhvata imunizacije.
- Po standardima WHO potebno je da bude iznad 95 posto vakcinisanih a na nivou FBIH 60,2 posto, da bi se stvorio kolektivni imunitet da bi jedni druge štitili i da se ne bi razvijale bolesti - kaže ministrica zdravstva.
Direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS Aida Pilav kazala je da je prvi slučaj zabilježen 22. januara te da su pozivali roditelje i putem svoje stranice da vakcinišu djecu redovno.
-Vakcina ima dovoljno i dobijamo ih iz kontigenta Federalnog ministarstva zdravstva, tačnije Zvoda za javno zdravstvo FBiH. Radi se o globalnom problemu, nije u pitanju samo Kanton Sarajevo već i BiH i cijeli evropski region. Imate takve situacije i u zemljama okruženja, i u Srbiji, Rumuniji, zatim i u Francuskoj. Sve što rade zemlje u okruženju i sve što se provodi u Evropi , provodi se i u BiH i u FBiH i konačno u KS - rekla je Pilav.