Član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje Federacije Bosne i Hercegovine Goran Čerkez izjavio je da je poboljšanje epidemiološke situacije uzrokovane koronavirusom u Kantonu Sarajevo za svaku pohvalu, istakavši kako je to uspjeh struke i dobre koordinacije nadležnih organa, ali i poštivanja propisanih mjera.
Na sastanku koji je inicirao premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić, a kojem su, uz Čerkeza, prisutvovali i v.d. ministar zdravstva Draško Jeličić, ministar za obrazovanje, nauku i mlade Anis Krivić i predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS za praćenje i analizu situacije izazvane koronavirusom prof.dr. Aida Pilav, razmijenjene su informacije o aktuelnoj situaciji u Kantonu, kao i mjerama koje poduzimaju i planiraju Federacija BiH i Kanton Sarajevo kako bi se što spremnije dočekala jesen koja, po mišljenju struke, nosi nove epidemiološke rizike u Kantonu i šire.
Generalni je stav da je situacija u KS-u trenutno zadovoljavajuća, te da ne zahtijeva uvođenje restriktivnijih mjera.
- Ako uzmemo u obzir broj oboljelih koji smo imali u prethodnom periodu u Kantonu Sarajevo, u vrlo kratkom periodu došlo je do značajnog poboljšanja stanja, koje je sada zadovoljavajuće i možemo reći iznad očekivanog. To je uspjeh struke, izuzetno dobrog rada zdravstvenih profesionalaca, epidemiologa i onih na klinici koji su liječili, ali i agilnosti, odnosno spremnosti Vlade KS da prati, nadzire i angažuje sve nadležne organe i raspoložive kapacitete kako bi se te propisane mjere implementirale i poštovale. Očigledna je dobra saradnja Zavoda za javno zdravstvo KS i Ministarstva zdravstva koji su napravili veoma dobar model koji daje rezultate u ovoj fazi. Voljeli bismo da imamo više ovakvih dobrih primjera kao što je Kanton Sarajevo - istakao je Čerkez, ovom prilikom.
Teme razgovora, bile su i organizacija i tok nastavnog procesa u obrazovnim ustanovama, rad vrtića i organizacija prihvata djece u jaslicama u situaciji epidemije.
Model kombinovanog nastavnog procesa u školama Kantona Sarajevo implementira se bez problema, uz poštivanje svih propisanih higijensko-epidemioloških mjera. Stanje u obrazovnim, kao i predškolskim ustanovama se prati kontinuirano, te se uz konsultacije sa Kriznim štabom KS i ustanovama razmatraju dalji koraci i mogući modeli djelovanja u najboljem interesu djece.