Radničko kulturno-umjetničko društvo “Proleter” sinoć je upriličilo svečani koncert naziva “Sarajevu s ljubavlju”, a povodom proslave 6. aprila, Dana grada Sarajeva.
U “Proleterovoj” svečanoj sali prisutni su uživali u fenomenalnom muzičkom programu Ansambla mladih violinista RKUD-a “Proleter”, studenata muzičkih akademija i učenika srednjih i nižih muzičkih škola, pod vodstvom stručnog rukovodioca ansambla prof. dr. Emine Smolović te saradnika Fuada Šetića MA i Bakira Samardžića.
Afirmacija dobra i univerzalnih vrijednosti
Godine 1905., nastalo je i zajedno sa svojim Sarajevom se razvijalo Radničko kulturno-umjetničko društvo „Proleter“. Od tada pa sve do danas, čuvanjem bogate kulturne baštine Sarajeva i tradicije svih naroda u BiH, obilježavanjem važnih datuma, događaja i ličnosti, RKUD “Proleter” daje snažan doprinos afirmaciji dobra i univerzalnih vrijednosti, kojih nigdje nema kao u Sarajevu.
Za svoj rad i postignute rezultate “Proleter” je dobitnik najvećih priznanja koje Uprava Grada dodjeljuje najzaslužnijima, između ostalih, Plakete grada Sarajeva i Šestoaprilske nagrade.
Uz poruku da će dalje vrijedno raditi i čuvati bogatu bh. tradiciju i kulturno naslijeđe, stvarati nove vrijednosti, upriličili su i ovaj svečani koncert Ansambla mladih violinista RKUD-a “Proleter” nazvan “Sarajevu s ljubavlju”.
Gosti iz Burse
O Sarajevu, njegovom političko-pravnom i kulturnom razvitku govorio je gost “Proleterovog” koncerta prof. Nihad Kreševljaković, direktor MESS-a. Osim što je dijete Sarajeva, prof. Kreševljaković je sin nekadašnjeg gradonačelnika Sarajeva Muhameda Kreševljakovića, zbog čega njegovo kazivanje o Sarajevu ima posebnu dimenziju.
Koncert su svojim prisustvom uveličali i predsjednik Svjetske asocijacije za festivale i kulturno-zabavne manifestacije i direktor Instituta za kulturu iz Burse Faruk Alkaja (Alkaya), članovi akademske zajednice, te predstavnici javnog i kulturnog života.
U ime članova i uprave, predsjednik RKUD-a “Proleter” Sahudin Kačar čestitao je građanima 6. april, Dan grada Sarajeva, istakavši da je u “Proleteru” uvijek bilo povoda za druženje, ali da je ovaj bio poseban.