Turistička zajednica SBK lani je zabilježila ogroman pad prihoda koji su iznosili svega 92.712 KM. Ovi prihodi nisu dovoljni ni za rad Turističke zajednice, stoji, između ostalog, u izvještaju o radu koji je prihvatila Vlada Srednjobosanskog kantona.
Plaćanje takse
Posljedica je to nepostojanja zakona o turizmu u Federaciji BiH pa mnogi turistički objekti ne plaćaju taksu.
- Kao i Kanton Sarajevo i Tuzlanski kanton je pokrenuo procedure usvajanja Zakona o turizmu, a u izradi je i zakon o ugostiteljstvu. Mislim da ćemo u roku od mjesec imati te zakone – kazao je ministar privrede Sedžad Milanović (SDA).
Ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta Katica Čerkez (HDZ BiH) obavijestila je članove Vlade o sastanku održanom s članovima Udruženja ski-centara srednje Bosne koji slično razmišljaju.
- Imamo sedam skijaških centara u Kantonu. Jedan od zaključaka je da se što prije pristupi izradi zakona o turizmu i zakona o ugostiteljstvu, ali i zakona o ski-centrima koji imaju neki kantoni u FBiH – rekla je ministrica Čerkez.
Zaključeno je da se nastavi s donošenjem neophodnih zakona kako bi se ova oblast uredila na nivou Kantona, a kada budu usvojeni zakoni na nivou Federacije BiH, da se izvrši usaglašavanje. Članovi Vlade su ocijenili neodrživim stanje da se broj turista povećava, a da rad Turističke zajednice SBK dolazi u pitanje zbog enormnog pada prihoda.
Goran Šarić, predsjednik Udruženja ski-centara srednje Bosne, istakao je kako Vlada SBK i ovo udruženje moraju biti partneri u rješavanju problema u oblasti turizma, proširenja turističkih kapaciteta i vertikalnog transporta.
Usaglasiti planove
- I mi smo mišljenja da treba zakonski urediti ovu oblast. Osim toga, razvoj skijališta se bazira na postojećoj prostorno– planskoj dokumentaciji i na master planovima koje je neophodno usaglasiti sa šumarijama. Za nas je posebno važno smanjenje odšteta koje se plaćaju šumarijama – naglasio je Šarić.
Protupožarna zaštita
Ski-centri su se obavezali da će u ljetnom periodu staviti na raspolaganje sve akumulacije koje se zimi koriste za vještačko osnježivanje staza, kako bi se podigao nivo protupožarne zaštite na planinama u srednjoj Bosni. Ove akumulacije, u koje su centri ulagali velike novce, tokom ljeta su na raspolaganju i stočarima za napajanje stoke.