ZENIČKO-DOBOJSKI KANTON

Visoko: Počela obnova jednog od tri najljepša sakralna objekta u Evropi

Bijela džamija jedan od simbola Visokog

N. SMAJOVIĆ

17.1.2018

U proteklom periodu počeli su radovi na rekonstrukciji Bijele Šerefudinove džamije u Visokom, koja je 2007. godine proglašena jednim od tri najljepša sakralna objekta u Evropi, a nosi i nagradu ''Aga Khan'' u oblasti arhitekture.  

Nekoliko faza

- Izrada projekta rekonstrukcije i prva faza koja obuhvata izmjenu specifičnih staklenih krovnih ploha već je počela i finansira je Općina Visoko. Naredni prioritet, koji će se realizirati u nekoliko faza, jeste rekonstrukcija krova, za čiju realizaciju treba osigurati 100.000 KM. Planirana je i izgradnja zatvorene abdesthane, a nakon toga pristupit će se uklanjanju bakrenih ploča i ugradnji specijalnih građevinskih materijala koji će objektu vratiti prvobitni izgled - istaknuo je glavni imam ove džamije, hafiz Edin Bukva.

Centralna Čaršijska džamija, koja se nalazila na mjestu današnje Bijele Šerefudinove džamije, prvi put je sagrađena 1477. godine, tako da je među najstarijim, ako ne i najstarija džamija na području Visokog.


Izmjena staklenih ploha u džamiji. Izmjena staklenih ploha u džamiji

- Bijela džamija je jedan od simbola Visokog i ovdje veoma često dolaze studenti arhitekture iz cijelog svijeta koji obilaze ovaj objekt, a stanovnici Visokog ga svakodnevno koriste za molitve. Za pohvalu je inicijativa Džematskog odbora u ovoj centralnoj gradskoj džamiji, koja nema veliki džemat i možda je upravo to i bio njen glavni problem. Džamija je 94 posto izgrađena iz finansijskih sredstava naših sugrađana i očigledno je sudbina da i njena rekonstrukcija bude finansirana našim sredstvima - kazala je načelnica općine Amra Babić, koja je obišla radove.

Donatorska večer

Uskoro će biti održavana donatorska večer, na koju će biti pozvani privrednici, građani i svi koji žele da se priključe projektu renoviranja jednog od osnovnih obilježja Visokog.

Sadašnji izgled 

Sadašnji izgled džamija je dobila u periodu od 1969. do 1980. godine, prema projektu svjetski poznatog arhitekte Zlatka Ugljena. On je 1983. godine nagrađen nagradom ''Aga Khan''.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.