Delegacije Gradskog vijeća i Gradske uprave Zenica te političkih stranaka i boračkih udruženja, obilježile su polaganjem cvijeća i vijenaca na Spomen obilježju Papirna, 12. april - Dan oslobođenja Zenice u Drugom svjetskom ratu.
Protiv okupatora se u Narodno-oslobodilačkom ratu od 1941.-1945. godine borilo i 1.370 zeničkih partizana, od kojih je 349 poginulo, a još 857 građana tog grada stradalo je tokom četverogodišnjeg fašističkog terora okupacionih snaga Njemačke te domaćih izdajnika- domobrana, ustaša i četnika.
- Za oslobođenje grada Zenice zaslužne su 10. divizija, 7. i 11. krajiška brigade, koje su u noći 11./12. aprila ušle u Zenicu, oslobodile grad… To je bila zadnja noć u kojoj je Zenica bila pod okupatorom, a već 12. aprila ujutro bila je slobodan grad - istakao je u svom prigodnom govoru novi predsjednik Udruženja antifašista i boraca Grada Zenica Jasmin Dedić.
Podsjetio je kako je za vrijeme okupacije u tom gradu vladala strahovlada te da su mnogi njeni građani ispitivani, mučeni i strijeljani u Kazneno-popravnom zavodu Zenica. Fašizam se, podvukao je Dedić, ponovo na ovim prostorima pojavio 1992. godine, kada je počela agresija na Bosnu i Hercegovinu, koja je trajala sve do 1995. godine.