U kafićima grada Dahab na poluostrvu Sinaj u Egiptu, svakodnevno se ponavljala ista rečenica među zaljubljenicima u ronjenje - "ako je to moglo da se dogodi Stivu, može da se dogodi bilo kome".
Stefan Kenan (39) iz Dablina (Dublin) utopio je u julu dok je nadgledao ronjenje svjetske rekorderke Alesije Ćekini (Alessia Cecchini) u slobodnom ronjenju (102 metara dubine). Dok je pokušavala da prijeđe tzv. luk zloglasne Plave rupe koristeći se samo jednim dahom, 25-godišnja Italijanka je postala dezorjentirana.
Kenan je požurio da joj pomogne i izvuče do površine. Ona je uspjela da se izvuče nepovrijeđena, ali Kenan se onesvijestio i pronađen je kako pluta s licem prema dole, nekoliko stotina metara dalje.
Kao "sigurnosni ronilac", Kenan je bio jedan od najboljih u svom poslu. Njegova smrt služi kao mračan podsjetnik na vjerovatno jedno od najopasnijih mjesta za ronjenje na svijetu.
Plava rupa je ponor dubok 120 metara, udaljen osam kilometra od grada Dahaba. Zovu je "grobnicom ronilaca", međutim ni to ne spriječava hiljade njih da svake godine dolaze ovdje da rone, ignorirajući sve više metalnih ploča koje vise na obližnjoj steni, kao podsjetnik na tragično nastradale, piše "The Guardian".
Teško je reći koliko je Plava rupa uzela ljudskih života. Ronioci u Dahabu kažu da je to najmanje 200-injak njih u posljednjih 10 godina. Tarek Omar je tehnički ronilac iz Dahaba koji je počeo da istražuje Plavu rupu 1992., fasciniran pričama o njenom prokletstvu pošto se u njoj utopila žena kojoj su dogovorili brak.
Omar je postao slavan kad je 1997. iz rupe izvukao tijela Matina Garea i Konora O'Regana,. Od tada je iz Plave rupe izvukao 20 tijela, i tako zaradio mračni nadimak "sakupljač kostiju".
Posljednjih godina, kad je tehničko ronjenje postalo trend, Omar je svjedok porasta broja nesreća.
Za mnoge ronioce, spuštanje u rupu je ono što je za planinare penjanje na Kilimandžaro. Na 56 metara dubine, zid stijene nestaje, otkrivajući šupljikavi 26 metara dugi tunel iz Plave rupe do dubokog okeana.