LIFESTYLE

Najljepša građevinska čuda inspirisana prirodom

Avaz.ba

7.9.2017

Arhitekte su uvijek bile inspirisane prirodom, a dokazi njenog uticaja se mogu posmatrati tokom vjekova, od simbola prirode u drevnoj grčkoj i rimskoj arhitekturi do radova Frenka Lojda Rajta u XX vijeku.

Od indijskog Lotosovog hrama do Heliks mosta u Singapuru, otkrivamo vam vezu čovjeka s prirodom u sljedećim građevinama: 

1. Nacionalni stadion u Pekingu (Kina)


Ovaj stadion je osmislila švicarska firma Herzog&de Meuron za Olimpijske igre 2008. godine, a i prije završetka izgradnje, lokalno stanovništvo mu je dalo nadimak Ptičje gnijezdo.

Unutrašnjost, krov i stepenište su osmišljeni u obliku posude i integrisani su u strukturu prostorne mreže, koja je ukrašena preklapajućim čeličnim podupiračima. Prostor između njih je popunjen prozirnim membranama, baš poput praznina u ptičjim gnezdima.

Na ovom stadionu se održavaju koncerti i drugi posebni događaji, a Nacionalni stadion Peking će 2022. godine biti domaćin zimskih Olimpijskih igara.

2. Lotosov hram , Nju Delhi (Indija)


Inspirisan oblikom cvijeta lotosa, arhitekta Fariborz Sahba je osmislio 27 samostalnih mermernih latica raspoređenih u grupama od tri latice. Materijal za izgradnju latica je stigao sa planine Penteli u Grčkoj, iz istog mjesta kao i za izgradnju Partenona.

Vrata hrama su zvanično otvorena 1986. godine, a centralna sala može da primi 2.500 ljudi.

3. Atomijum, Brisel (Belgija)


Ova zgrada je prvobitno izgrađena za Svjetsku izložbu 1958. godine ili Ekspo 85. Atomijum je visok 102 metra i karakterišu ga devet povezanih sfera od nerđajućeg čelika. One su povezane tako da formiraju oblik jednog molekula kristala gvožđa uveličanog 165 milijardi puta. Danas se u unutrašnjosti nalazi muzej i nekoliko privremenih eksponata.

4. Most Heliks (Singapur)


Ovaj most povezuje poznati hotel i tržni centar sa Muzejem umjetnosti i nauke i baštama u zalivu. Inspiracija za dizajn mosta je bila dvostruki heliks DNK: cjevaste strukture od nerđajućeg čelika povezuju dvije različite spirale sa palubom mosta.

5. Sagrada Familia, Barselona (Španija)


I dok je Antoni Gaudi tokom svog rada bio inspirisan vjerom, priroda je inspirisala ovu nedovršenu rimokatoličku crkvu, koja prikazuje odnos između čovječanstva, prirode i religije.

Svako ko uđe u ovu građevinu osjeća se kao da je ušao u ogromnu šumu, baš kao što je Gaudi i namjeravao.

6. Kubne kuće, Roterdam (Holandija)


Uprkos svim teškim uglovima i ravnim linijama, arhitektu Pjeta Bloma je zapravo inspirisala šuma kad je pravio nacrt za holandske kuće 1977. godine.

Svaka žuta kocka se nalazi pod uglom od 45 stepeni i postavljena je na šestrostrani stub predstavljajući drvo. Iako kocke i dalje imaju funkciju privatnih kuća, radoznali turisti mogu da obiđu njihovu unutrašnjost.

7. Tajpej 101 , Tajpej (Kina)


Kad se otvorio 2004. godine, ovaj neboder koji ima 101 sprat i nalazi se na visini od 510 metara, bio je u to vrijeme najviša zgrada na svijetu.

Poznati arhitekta C. Y. Lee ga je osmislio kao stablo bambusa. Ima osam segmenata koji se sastoje od osam spratova (osam je srećan broj u kineskoj kulturi), koji oponašaju segmente biljke kao i azijske pagode.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.