Kineski arheolozi pronašli su unutar drevnog bronzanog spremnika misterioznu tekućinu, odnosno “eliksir besmrtnosti“, koji se spominje u starim kineskim tekstovima, piše ''Science Alert''.
Čudnu žućkastu tečnost istraživači su otkrili krajem prošle godine tokom iskopavanja u središnjoj kineskoj provinciji Henan i kasnije shvatili da se radi o napitku za koji su drevni Kinezi smatrali da daje dar besmrtnosti onome ko ga ispije.
- Ovo je prvi put da su arheolozi u Kini pronašli mitski ''napitak za besmrtnost'' - rekao je Ši Jiazen, šef Instituta za kulturne relikvije i arheologiju.
- Tečnost ima značajnu vrijednost jer omogućava naučnicima proučavanje drevnih kineskih misli o postizanju besmrtnosti i spoznaje o evoluciji kineske civilizacije - dodao je.
Spremnik od bronze, oblika vrča s poklopcem, arheolozi su iskopali u prostranoj grobnici u gradu Luojangu veličine 210 kvadratnih metara koja potječe iz dinastije Han (202. g. pr. Kr. – 8. st. po. Kr.).
Ležala je između brojnih drugih drevnih artefakata, poput glinenih posuda i lampi u obliku guske, a nalazila se pored pokojnika.
Arheolozima je tečnost mirisala na vino te su na početku pretpostavili da se radilo o alkoholnom piću, odnosno rižinom vinu koje je položeno u grobnicu.