Arheološki muzej u Budvi je bogat riznicom historijskih eksponata. Helenistički period, od 4. do 2. prije nove ere i od 5. do 2. prije nove ere koji je i najvrednija stalna postavka budvanskog korala na moru.
U helenističkoj metropoli koja je slučajno otkrivena 1937. godine nađen je izuzetno bogat grobni inventar, keramičko posuđe - većinom pripada robi uvezenoj iz južne Italije, zlatni nakit i oružje.
Luksuzniji primjerci su proizvedeni u grčkim radionicima, antički mozaik - tokom gradnje starog hotela "Avala" pronađeni su dijelovi rimske gradske vile "Villa Urbana", a u njoj i antički mozaik za koji se pretpostavlja da datira iz drugog vijeka nove ere.
Pronalazak ovog mozaika predstavljaju veoma značajno arheološko otkriće koje ne samo što svjedoči o kontinuitetu i načinu života na području Budve u rimskom periodu već predstavlja značajan i rijedak primjerak mozaika s figuralnim predstavama iz perioda ranog rimskog carstva na prostoru Crne Gore i istočne obale Jadrana.
Radovi na očuvanju su trajali 120 dana.
Da je muzej historijska-kulturološka riznica, uvjerila se ekipa portala Avaz.ba.
Tu smo pronašli komplet za igru iz rimskog perioda, toaletni pribor i nakit iz 11. stoljeća te vodovodnu cijev od kamena iz rimskog perioda prvog i drugog stoljeća, što će reći da su se u tom periodu ljudi itekako znali zabaviti, ali su se i namučili oko infrastrukture cijele Budve. Osim toga, mogla se pronaći i bogata kolekcija zlatnog i srebrenog nakita te kovanice.
U muzeju su, također, izložene etnografsko-historijska zbirka gradskog i seoskog ambijenta te brodski i ribarski instrumenti i crnogorske nošnje.