Rijetko kada ćemo čuti da neko tvrdi kako ima previše novca, a mnogi ni ne shvaćaju kako mali iznosi u konačnici mogu tvoriti veću cifru koja bi sasvim lijepo izgledala na računu za štednju, piše "Večernji list".
Donosimo pet savjeta šta raditi da smanjite udar na vaše novčanike.
Ako prilikom podizanja novca koristite bankomat drugih banaka, izgledno je da će vam za korištenje uzeti proviziju. Prosječna cijena provizije može iznositi do 5 KM i, iako ne zvuči puno na prvu, tokom godine može se zbrojiti u veći iznos.
Bilo da prvu jutanju kafu pijete u kafiću pored posla ili je uzimate "za vani", iz novčanika vam svakoga jutra odlazi prosječno 2 marke. Investirajte u dobru termosicu i kafu pripremite kod kuće, a svakoga jutra novac kojeg biste inače potrošili na omiljeni kofeinski napitak ubacite u kasicu.
Već nakon mjesec, vidjet ćete rezultate svoje štednje.
Vaš omiljeni deterdžent je na velikom sniženju? Opskrbite se! Kod kupovine arikala koje koristite svakodnevno ne morate štedjeti, ali dovoljno je znati kako ih kupiti. Neprehrambeni aritkli koji se ne mogu pokvariti mogu provesti dosta vremena po ladicama i ormarima, a nema smisla da ne ugrabite veću količinu ako je cijena uistinu povoljna.
Također, usporedite cijene većih pakovanja s onim manjima. Uobičajeno je da su veća pakiranja nešto jeftinija.
Doslovno! Nabavite kasicu u koju ćete ubacivati kovanice koje bi vam inače pale na dno torbice ili na koje biste zaboravili u novčaniku. Obećajte sami sebi da taj novac nećete dirati nekoliko mjeseci, najbolje rješenje za to bi bilo da se kasica u kojoj štedite ne može otvarati.
Pokušajte izdržati cijelu godinu, a onda se počastite plodovima svoje štednje. Ranije platite režije, uplatite putovanje ili pak otiđite u šoping.
Za sve veće uloge i investicije promislite nekoliko puta. Ako vam nešto bude zvučalo kao idealna prilika, dozvolite sebi 24 sata u kojima ćete donijeti odluku, a ako i dalje budete željeli novac uložiti i nakon razmišljanja to možete učiniti sigurniji u svoje odluke.