Na Južnom polu, u svemiru, na dnu okeana - dok je pola svijeta u karantinu, samo je nekoliko mjesta gdje se život nastavlja uprkos pandemiji koronavirusa, piše njemačka novinska agencija DPA.
Dobrih 400 kilometara dijeli ISS i površinu Zemlje - dovoljno daleko da se izbjegne gomila koronavirusa koji je sada zahvatio većinu svijeta. Ali čak su i astronauti morali poduzeti mjere opreza. U četvrtak su se trojica astronauta uputila sa Zemlje na svemirsku stanicu. Prije lansiranja držali su ih u strogoj izolaciji kako ne bi donijeli virus sa sobom.
Naučnici njemačke istraživačke stanice "Neumayer III" na Antarktiku ne trebaju se brinuti zbog zaraze koronavirusom. Oni tamo trenutno provode zimu, a ostat će odsječeni od svijeta do kraja oktobra, kada će ih zamijeniti novi članovi.
Države ne vole obznanjivati gdje i kada svoje nuklearne podmornice puštaju u more. Ali koliko god ih je u vodi, vremenski su ograničene zalihama koje mogu prevoziti.
A kako su posade tokom misija često iz psihičkih razloga pošteđene slušanja loših vijesti, moguće je da neki još nisu ni čuli za koronavirus.
Vijesti o pandemiji navodno su neke superbogataše ponukale da se ukrcaju na svoje superjahte. Plan je jednostavan: napunite zalihama luksuzno plovilo i vežete ga u nekoj slikovitoj uvali, po mogućnosti na otoku u privatnom vlasništvu.
Jedino je pitanje pričekati dvije sedmice kako bi se vidjelo je li posada bez virusa.
Svako ko je bio izoliran prije pandemije je na sigurnom. Barem u teoriji. Učesnici njemačkog "Big Brothera" su tokom snimanja trenutne serije što je emitira Sat.1 obaviješteni da se vani širi smrtonosni virus.
No, ni oni nisu sigurni: postoji mnogo načina na koje bi koronavirus mogao ući u kuću iz vanjskog svijeta, s obzirom na veliku producentsku ekipu. Ali, barem u Njemačkoj, šou se nastavlja.
U Kanadi, ranije ovog mjeseca, domaćini kanadskoga "Big Brothera" bili su prisiljeni napustiti snimanje i šou je ugašen pošto je vlada naredila zatvaranje svih firmi čiji rad nije nužan.