BEBE I MAME

Upozorenje roditeljima: U prehrambenim proizvodima za bebe veliki broj opasnih sastojaka

Avaz.ba

28.10.2017

U velikom broju prehrambenih proizvoda za sasvim malu djecu pronađene su opasne hemikalije, pokazalo je istraživanje neprofitne organizacije "The Label Clean Project", u kojem se navodi da je riječ o arsenu, olovu, kadmiju i akrilamidu.

Grupa američkih naučnika analizirala je 530 različitih grickalica, žitarica i napitaka kupljenih u posljednjih pet mjeseci, prenosi Independent. 

Ustanovili su da od 65 posto analiziranih proizvoda njih 65 posto sadrži arsen, 58 posto kadmij, 36 posto olovo i 10 posto akrilamid.

Otkriveno je i da 80 posto adaptiranih mlijeka za dojenčad sadrži arsen, toksin koji Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) povezuje s nizom zdravstvenih problema, poput kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i karcinoma. Velike količine arsena otkrivene su i u proizvodima na bazi riže. 

Arsen u rižu dospijeva za vrijeme njenog rasta zbog industrijskih otrova i pesticida u zemlji. Evropska unija je u januaru 2016. propisala najvišu dopuštenu količinu arsena kako bi smanjila izloženost djece tom teškom metalu. Dopušteno je do 0,1 miligrama arsena po kilogramu riže.

Najveći problem, kada je posrijedi arsen u riži jest činjenica da brojni prehrambeni proizvodi za djecu i dojenčad sadrže rižino mlijeko kao zamjenu za kravlje mlijeko. A to je najosjetljivija populacija. 

Podaci u stručnoj literaturi o prisutnosti arsena dokazuju da rižini vafli, rižine oblatne, rižini krekeri i rižini kolačići mogu sadržavati velike količine anorganskog arsena zbog čega mogu znatno povećati prehrambenu izloženost dojenčadi i male djece tom hemijskom spoju. 

Istraživanje je pokazalo da moderna hrana za djecu sadrži 70 posto više akrilamida od prženih krompirića, a ta se hemikalija povezuje s oštećenjima mozga i reproduktivnim problemima.

Utvrdili su i da je 60 posto proizvoda s oznakom "BPA free" bilo pozitivno na bisfenol A, industrijsku hemikaliju koja se koristi za izradu plastike, prenosi Hina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.